Smog Free Tower stanęła w Krakowie. Pierwszy zewnętrzny oczyszczacz smogu na świecie

Bez krawata

Smog Free Project Poland, autorstwa holenderskiego artysty i innowatora, Daana Roosegaarde’a, został uroczyście otwarty w Parku Jordana w Krakowie. To ekspozycja plenerowa prezentująca wizję czystej przyszłości.

Smog Free Project
Fot. Materiały prasowe ING Banku Śląskiego

Smog Free Project Poland, autorstwa holenderskiego artysty i innowatora, Daana Roosegaarde’a, został uroczyście otwarty w Parku Jordana w Krakowie. To ekspozycja plenerowa prezentująca wizję czystej przyszłości.

#SmogFreeTower to pierwszy zewnętrzny oczyszczacz smogu na świecie. To równocześnie społeczny aktywator, zachęcający do współpracy i uwolnienia całego miasta od smogu #smog #Kraków #ING

Projekt ma być inspiracją dla obywateli, samorządów, organizacji pozarządowych, kampanii promujących jazdę na rowerze oraz branży clean-tech, które współpracując razem pozwolą uwolnić miasta od smogu. Smog Free Project jest realizowany dzięki wsparciu ING Banku Śląskiego, który chce zwrócić uwagę na konieczność podejmowania działań na rzecz czystego powietrza.W uroczystym otwarciu Smog Free Tower w Krakowie udział wzięli: Daan Roosegaarde – holenderski artysta i innowator, Elżbieta Koterba - Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa, Ron J.P.M. van Dartel - Ambasador Królestwa Niderlandów, Joanna Erdman - Wiceprezes ING Banku Śląskiego oraz Brunon Bartkiewicz - Prezes ING Banku Śląskiego, inicjatora i głównego partnera projektu.

W ciągu godziny instalacja filtruje 30 000 m3 powietrza

Smog Free Tower to pierwszy zewnętrzny oczyszczacz smogu na świecie. To równocześnie społeczny aktywator, zachęcający do współpracy i uwolnienia całego miasta od smogu. 7-metrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza. W ciągu godziny instalacja filtruje 30 000 m3 powietrza, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.Kraków został wybrany do Smog Free Project jako miasto wiodące w prowadzeniu walki ze smogiem. Projekt rozpoczął swoją globalną trasę w Chinach w 2016 roku, gdzie z powodzeniem był realizowany w różnych miastach. Jest częścią większego dzieła „Krajobrazy przyszłości”, który łączy ludzi, technologię i przestrzeń w celu poprawy jakości życia codziennego w środowisku miejskim.

ING Bank Śląski zdecydował się na udział w przedsięwzięciu w związku ze swoim zaangażowaniem w działania związane z ochroną środowiska. W grudniu 2017 r. bank ogłosił Deklarację Ekologiczną, w której zobowiązał się do wspierania projektów związanych z walką z zanieczyszczeniami. Postulaty te są realizowane m.in. poprzez preferencyjne kredyty na domy pasywne i ekologiczne oraz wciąż rozbudowywaną flotę samochodów elektrycznych banku. Smog Free Tower wpisuje się w strategię i działania proekologiczne ING Banku Śląskiego.Smog Free Project jest obecny również w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) na wystawie Smog Free Project Pop Up, prezentującą Smog Free Rings. Pierścionki te są wytwarzane są ze skompresowanych cząsteczek smogu pozyskanych ze Smog Free Tower. Każdy pierścionek to 1.000 m3 czystego powietrza dla miasta, w którym stoi wieża. Wystawę otworzył Daan Roosegaarde, który spotkał się z lokalnymi artystami zapraszając ich do interakcji i dzielenia się pomysłami na miasta wolne od smogu.Smog Free Project w Krakowie uruchomiono dzięki wsparciu Miasta Kraków, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Adres Smog Free Tower: Park Jordana, Aleja 3 Maja 11Godziny otwarcia: 6:00 – 22:00, od 16 lutego. Adres Smog Free Project Pop Up: MOCAK, ul. Lipowa 4.Godziny otwarcia: godziny pracy muzeum.

Źródło: Informacja prasowa ING Banku Śląskiego

Udostępnij artykuł: