Sobieraj: polska karta ma sens tylko przy wsparciu rządu

Polecamy

Szef Aliora nie podpisał listu intencyjnego w sprawie powołania krajowego systemu kartowego

Zdaniem Wojciecha Sobieraja, prezesa Alior Banku, budowa polskiej karty płatniczej aby miała ekonomiczne uzasadnienie, musi być w bardzo dużym stopniu wsparta działaniami rządu. – Chodzi o stworzenie takich warunków, by pierwszego dnia po wejściu na rynek polska karta była powszechnie akceptowalna w całej administracji państwowej, a obywatele pobierający jakiekolwiek daniny od instytucji publicznych mieli je przekazywane na rachunek powiązany z tą kartą – powiedział Wojciech Sobieraj po dzisiejszej konferencji prasowej na temat wyników Aliora w III kw.

Szef Aliora nie sprecyzował, o jakie konkretnie działania chodzi. Łatwo się domyślić, że idzie np. o zachęcenie do założenia rachunków bankowych i wyrobienia karty wszystkich emerytów i rencistów pobierających świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy osób korzystających z zasiłków wypłacanych przez ośrodki pomocy społecznej. Dziś na życzenie beneficjentów są one wysyłane przekazem pocztowym i wypłacane gotówką.

Sobieraj powiedział także, że nie podpisał listu intencyjnego w sprawie powołania polskiej karty płatniczej. List taki został wystosowany do wydawców kart przez Związek Banków Polskich. ZBP dał czas na jego podpisanie i odesłanie do końca ubiegłego miesiąca. Gdyby banki go podpisały, związek dostałby zielone światło, aby zlecić analizę, która pokazałaby, czy polską kartę w ogóle warto budować.

Wcześniej w serwisie Cashless mogliście przeczytać o tym, że listu nie podpisali m.in. prezesi mBanku i ING Banku Śląskiego. Nie jest na razie znana decyzja PKO BP w tej sprawie, choć prezes tego banku stracił ostatnio serce do projektu. Okaże się to prawdopodobnie w ciągu kilku dni. ZBP zaplanował bowiem spotkanie z bankowcami w tej sprawie.

Pomysłodawcą polskiej karty płatniczej i jej największym orędownikiem jest Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK, który wymieniany jest wśród kandydatów na stanowisko ministra finansów lub szefa banku centralnego. Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa ZBP, zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych zwiększa szanse na powołanie polskiej karty. Projekt jest teraz określany mianem „repolonizacji” karty płatniczej.

Źródło: www.cashless.pl

Udostępnij artykuł: