Sondaż: Kantor, karta czy bankomat – co wybiera Polak na zagranicznych wakacjach?

Raporty

Polacy na zagranicznych wakacjach zamiast płacić gotówką, coraz chętniej sięgają po karty płatnicze - tak wynika z najnowszego badania opinii przeprowadzonego przez Deutsche Bank.  O ile, podobnie jak w latach poprzednich, największy odsetek ankietowanych wciąż posługuje się gotówką kupioną w polskim kantorze jeszcze przed wyjazdem, to popularność waluty wypłacanej z bankomatów, jest obecnie mniejsza niż przed rokiem.

Polacy na zagranicznych wakacjach zamiast płacić gotówką, coraz chętniej sięgają po karty płatnicze - tak wynika z najnowszego badania opinii przeprowadzonego przez Deutsche Bank.  O ile, podobnie jak w latach poprzednich, największy odsetek ankietowanych wciąż posługuje się gotówką kupioną w polskim kantorze jeszcze przed wyjazdem, to popularność waluty wypłacanej z bankomatów, jest obecnie mniejsza niż przed rokiem.

Niewykluczone, że to obecny w  mediach widok kolejek ustawiających się pod greckimi bankomatami wywołał - nie do końca uzasadnione - obawy o problemy z dostępem do gotówki podczas wakacji. Trend jest jednak wyraźny – wśród polskich turystów płatności bezgotówkowe zyskują na popularności.

Sezon urlopowy w pełni, co bardzo dobrze widać już na ulicach naszych miast. Z badań firmy Nielsen Polska, zleconych przez Mondial Assistance wynika, że ponad 15,8 mln Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje – to o ponad milion więcej niż przed rokiem. Urlop za granicą spędzi 5 mln osób. Mimo że klientów biur podróży przybywa, tegoroczny sezon nie należy do łatwych dla branży. Najpopularniejsze do tej pory zagraniczne kierunki, takie jak Tunezja, czy Egipt, stały się zbyt niebezpiecznie dla turystów. Z danych Mondial Assistance wynika, że w tym roku wybieramy przede wszystkim takie kraje jak Grecja, Chorwacja czy Włochy.

Czy obecne zawirowania na rynku turystycznym mają wpływ na to, co robimy z naszymi pieniędzmi za granicą? W związku z sytuacją w Grecji, część turystów, którzy planowali tam wakacje obawiała się, sporych problemów z dostępem do gotówki, lub niemożności płacenia kartą w miejscowych sklepach czy restauracjach. Na szczęście okazało się, że wprowadzone niedawno dzienne limity dla wypłat gotówki z greckich banków, nie dotyczą zagranicznych turystów. Zatem nawet tam Polacy raczej nie powinni obawiać się o dostęp do swoich pieniędzy. Mimo to, jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez Deutsche Bank, wielu z nas po prostu woli zabrać w podróż gotówkę kupioną w polskim kantorze jeszcze przed wyjazdem. Na taką odpowiedź wskazało nieco ponad 28 proc. ankietowanych (przed rokiem ponad 29 proc.).

Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej w Deutsche Bank, nie da się ukryć, że ten wciąż ulubiony przez Polaków sposób posługiwania się pieniędzmi na wakacjach, jest w rzeczywistości najmniej wygodny i bezpieczny. – Podróż z portfelem wypchanym gotówką nie dość, że mało komfortowa, jest również bardzo ryzykowna – przestrzega. – Jeśli pieniędzy ma nam starczyć na cały wyjazd, oznacza to, że musimy zabrać ze sobą dość sporą sumę – mówi. – W oczywisty sposób narażamy się w ten sposób na kradzież lub utratę pieniędzy.

Monika Szlosek przypomina również, że jeśli zgubimy podczas podróży i pobytu za granicą gotówkę, lub staniemy się ofiarą kradzieży, pieniądze najprawdopodobniej stracimy bezpowrotnie. Tymczasem negatywne konsekwencje w przypadku utraty karty płatniczej, są zazwyczaj mniejsze. Oczywiście jeśli natychmiast po odnotowaniu tego faktu zastrzeżemy ją telefonicznie w naszym banku.  – Warto dodać, że wiele kart, które Polacy mają w swoich portfelach, zapewnia swoim posiadaczom ubezpieczenie - mówi. – Dla przykładu, posiadacze  kont dbNET i dbNET Biznes Deutsche Bank, objęci są usługą mySafety, która ułatwia proces blokowania, ochrony i odzyskiwania utraconych środków z konta – przypomina Monika Szlosek.

Dane pokazują, że karty płatnicze zyskały na popularności. Drugim najczęściej wskazywanym w badaniu Deutsche Bank sposobem dokonywania płatności za granicą, jest właśnie karta kredytowa. Odpowiedź ta uzyskała 27,5 proc. wskazań. Z kolei kartę debetową wybrało prawie 12 proc. respondentów. Przed rokiem było to odpowiednio 23 proc. i 9 proc.  Z czego wynika ten wzrost? W opinii Moniki Szlosek, może to być element szerszego trendu, jakim jest postępująca popularyzacja płatności bezgotówkowych wśród Polaków. – Dzięki dość radykalnemu zmniejszeniu stawek interchange, zwiększyła się znacznie liczba miejsc w którym możemy posługiwać się na co dzień kartami – mówi. – Polacy bardzo chętnie korzystają również z płatności zbliżeniowych, co jest nie tylko wygodniejsze, ale i zazwyczaj znacznie szybsze niż płatność gotówką.

Tę opinie zdają się potwierdzać opublikowane niedawno dane NBP, z których wynika, że w I kwartale 2015 r.,  liczba działających w Polsce akceptantów kart zwiększyła się o 4,8 tys. do poziomu 168 tys. Nastąpił także wzrost liczby punktów handlowo-usługowych, które są przystosowane do akceptacji kart płatniczych. Na koniec marca 2015 r. było ich 312 tys., czyli w porównaniu do grudnia 2014 r. więcej o 6,5 tys. (wzrost o 2 proc.). Odnotowano również wzrost udziału terminali POS wyposażonych w funkcję zbliżeniową (o 4,1 punktu procentowego), do poziomu 76,4 proc. wszystkich terminali POS. Co prawda ten sam raport NBP pokazuje, że ogólna liczba kart płatniczych w naszych portfelach zmniejszyła się w tym okresie, ale trend ten może to być wynikiem polityki części banków, które szukając oszczędności, ograniczają liczbę wydawanych plastików.

Jeśli chodzi o karty płatnicze, to w naszych portfelach z reguły trzymamy karty debetowe, rzadziej kredytowe. Natomiast podczas wyjazdu za granicę, chętniej sięgamy po tę drugą opcję. Zdaniem Moniki Szlosek, respondenci wybierając taką właśnie odpowiedź, mogli mieć na myśli nie tylko samą czynność płacenia, ale także możliwość odsunięcia w czasie faktycznego rozliczenia płatności. – Dzięki karcie kredytowej, możemy pozwolić sobie podczas urlopu na więcej, co dla wielu jest kuszącą perspektywą. Warto też pamiętać, że posługiwanie się kartą kredytową, jest nieraz niezbędne, np. gdy chcemy wypożyczyć samochód lub wynająć pokój w hotelu na miejscu – komentuje.

Co czwarty badany przez Deutsche Bank (25 proc.) preferuje wypłatę gotówki z bankomatu na miejscu, w tym niemal 19 proc. szuka bankomatu, z którego pieniądze można wypłacić bez prowizji. Dla 6 proc. prowizja nie ma większego znaczenia. Odsetek respondentów, którzy korzystają z bankomatu zmniejszył się w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. Z bezprowizyjnej wypłaty chciało skorzystać wówczas niemal 21 proc., a z dowolnego bankomatu 9 proc. Polaków. 

- To kolejny aspekt coraz bardziej widocznego przesunięcia preferencji płatniczych Polaków z gotówki w kierunku transakcji bezgotówkowych, co samo w sobie jest informacją pozytywną – ocenia Monika Szlosek. – Coraz częściej nie ma potrzeby pobierania gotówki, skoro w wielu wakacyjnych lokalizacjach, nawet tych bardziej egzotycznych, możemy bez problemowo płacić kartą. Niezależnie od tego, warto jednak przed wyjazdem upewnić się na wszelki wypadek, czy nasz bank oferuje bezprowizyjne wypłaty z zagranicznych bankomatów – radzi Monika Szlosek.

Najnowsze badanie potwierdza, że Polacy, mimo że nadal mocno konserwatywni jeśli chodzi o kwestie związane z płatnościami, powoli zaczynają doceniać zalety, jakie daje posługiwanie się kartami za granicą. – Wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie się pogłębiać, a polski turysta z portfelem wypchanym lokalną walutą będzie coraz rzadziej spotykanym widokiem.

Źródło: Deutsche Bank

Udostępnij artykuł: