S&P podtrzymuje negatywną ocenę sektorowego ryzyka polskiego systemu bankowego

Gospodarka

S&P Global Ratings podtrzymał negatywną ocenę sektorowego ryzyka polskiego systemu bankowego, natomiast uznał, że ocena ryzyka ekonomicznego jest pozytywna, ponieważ przewiduje, że polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie ok. 4% rocznie w okresie 2018-2019.

Napis bank na budynku
Fot. stock.adobe.com/daniilantiq2010

S&P Global Ratings podtrzymał negatywną ocenę sektorowego ryzyka polskiego systemu bankowego, natomiast uznał, że ocena ryzyka ekonomicznego jest pozytywna, ponieważ przewiduje, że polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie ok. 4% rocznie w okresie 2018-2019.

S&P Global Ratings podtrzymał negatywną ocenę sektorowego ryzyka polskiego systemu bankowego i uznał, że ocena ryzyka ekonomicznego jest pozytywna #rating #banki #gospodarka

"S&P Global Ratings dokonał analizy trendów związanych z ryzykiem ekonomicznym oraz sektorowym polskiego sektora bankowego. W naszej opinii ocena ryzyka ekonomicznego jest pozytywna, ponieważ przewidujemy, że polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie ok. 4% rocznie w okresie 2018-2019 – w oparciu o solidny popyt zewnętrzny, transfery środków z UE oraz elastyczność gospodarczą. Spodziewamy się także umocnienia waluty lokalnej w stosunku do dolara amerykańskiego, co pomoże osiągnąć wzrost PKB per capita do ponad 15 000 USD do 2019 roku" - czytamy w raporcie.

Prognozy wzrostu PKB Polski bez zmian

Agencja podtrzymała prognozy wzrostu PKB Polski na poziomie 4,5% w 2018 r., 3,5% w 2019 r. i 3% w 2020 r., podano też w materiale.

"W naszej opinii ocena ryzyka sektorowego dotycząca polskiego systemu bankowego wciąż pozostaje negatywna. Prawdopodobieństwo nieprzygotowanych i radykalnych konwersji kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich po kursach historycznych znacząco się zmniejszyło, lecz taka ewentualność może powrócić wraz ze zbliżającym się terminem wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 2019 rok. Mamy także pewne obawy związane ze wzrostem udziału państwa jako właściciela banków działających w polskim sektorze. Państwo kontroluje obecnie ok. 40% system bankowego. Strategie tych banków oraz ich zarządy mogą ulegać zmianie w zależności od cyklu wyborczego np. możemy zaobserwować pewne zakłócenia dynamiki konkurencyjności w obszarze podejmowania ryzyka kredytowego czy tez kształtowania polityki cenowej" - czytamy dalej.Zgodnie z metodologią oceny ryzyka krajowego sektora bankowego (BICRA), S&P Global Ratings klasyfikuje polski sektor bankowy w grupie "5". Wśród innych państw znajdujących się w tej grupie są Słowenia, Włochy, Irlandia oraz Republika Południowej Afryki. Systemy bankowe w Czechach (grupa "3") oraz Hiszpanii (grupa "4") są także w naszej ocenie porównywalne do polskiego sektora bankowego.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: