S&P: zysk sektora bankowego w Polsce wzrośnie dzięki dobrej sytuacji gospodarczej

Gospodarka

Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej Polski, w tym roku należy spodziewać się wzrostu zyskowności sektora bankowego, uważa Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający oraz dyrektor regionalny S&P Global Ratings na Europę Środkową i Wschodnią.

Napis: bank na budynku
Fot. Pixabay.com

Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej Polski, w tym roku należy spodziewać się wzrostu zyskowności sektora bankowego, uważa Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający oraz dyrektor regionalny S&P Global Ratings na Europę Środkową i Wschodnią.

#MarcinPetrykowski z S&P: zysk banków wzrośnie w tym roku, ponieważ sytuacja gospodarcza jest dobra #banki #zysk #gospodarka

- Zysk banków wzrośnie w tym roku, ponieważ sytuacja gospodarcza jest dobra. Banki są beneficjentami tego, że po pierwsze ludzie dysponują coraz większymi środkami, więc rosną depozyty, po drugie obserwujemy wzrost konsumpcji - klienci chętniej wydają swoje pieniądze, lecz także chętniej pożyczają. Równolegle przez firmy przepływa gotówka, co z kolei dla banków oznacza możliwość zwiększenia rentowności – powiedział Marcin Petrykowski w kuluarach VII edycji Polish Economic Forum 2018 (PEF) w Londynie, zorganizowanego przez polskich studentów z London School of Economics, zrzeszonych w "LSE SU Polish Business Society".Przedsiębiorstwa stają się też coraz bardziej zaawansowane, więc korzystają nie tylko z usług podstawowych oferowanych przez bank, ale też usług, w przypadku których bank ma możliwość uzyskania wyższej marży, dodał.

- Sektor bankowy jest barometrem tego, co się dzieje w gospodarce realnej. Perspektywy gospodarcze są pozytywne i widzimy wzrosty, dlatego sektor bankowy w Polsce też będzie zwiększał swoje zyski - wskazał.

Ryzyko regulacyjne 

- W sektorze bankowym ryzyko regulacyjne już się zmaterializowało, podatek bankowy jest i to się nie zmieni. Natomiast sektor ten jest też konkurencyjny, efektywny, a w przeszłości - w porównaniu z innymi krajami Europy - był bardzo rentowny. Ta rentowność nieco spadła, ale jej parametry są nadal wysokie - podsumował Petrykowski.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), zysk netto sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł 13,59 mld zł w okresie styczeń-grudzień 2017 r. i był niższy o 2,3% (tj. o 0.32 mld zł) w skali roku.W 2016 r. zysk sektora został jednorazowo powiększony o ok. 2 mld zł wskutek rozliczenia sprzedaży przez banki akcji Visa Europe na rzecz Visa Inc.

Źródło: Tomasz Oljasz, ISBnews

Udostępnij artykuł: