Spada zaufanie do rosyjskiej waluty

Komentarze ekspertów

Koniec tygodnia na rynku finansowym upłynął pod znakiem spekulacji na temat znaczenia sankcji nałożonych przez Rosję na kraje Zachodu.

Wiele wskazuje na to, że embargo na import żywności będzie miało poważne konsekwencje nie tylko dla europejskiej, ale także rosyjskiej gospodarki. Wzrost napięcia geopolitycznego, związany z eskalacją konfliktu na granicy rosyjsko – ukraińskiej, w połączeniu z perspektywą wybuchu wojny handlowej, spowodowały znaczący spadek wartości rosyjskiej waluty oraz ucieczkę inwestorów w kierunku bezpieczniejszych aktywów, w tym amerykańskiego dolara. W efekcie, kurs rubla spadł w piątek do jednego z najniższych poziomów w historii. Istotnie osłabiła się również w ostatnich dniach siła nabywcza rosyjskich konsumentów. Zdaniem ekspertów, Rosja, posiadająca piąte co do wielkości rezerwy na świecie, sięgające łącznie 1.5 bln dolarów, jest w stanie wytrzymać skutki sankcji gospodarczych przez około dwa lata.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną na Dalekim Wschodzie. W ciągu dnia uwagę inwestorów z Polski przyciągną informacje o wysokości obrotów w handlu zagranicznym. Zza Oceanu napłyną natomiast wiadomości o kondycji kanadyjskiego rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: