Spadają ceny mieszkań w niektórych miastach w Polsce

Kredyty / Nieruchomości

Jak wynika z raport Expandera i Rentier.io – "Ceny mieszkań, kwiecień 2022", w marcu mieszkania staniały w 6 z 17 miast objętych badaniem.

Rodzice i dzieci
Fot. stock.adobe.com/fizkes

Jak wynika z raport Expandera i Rentier.io – "Ceny mieszkań, kwiecień 2022", w marcu mieszkania staniały w 6 z 17 miast objętych badaniem.

Autorzy raportu sygnalizują znaczący wzrost liczby ogłoszeń sprzedaży mieszkań. W marcu odnotowali 106 925 aktywnych ogłoszeń sprzedaży mieszkań, z czego 42 556 to oferty nowo dodane. Tych nowych było aż o 53% więcej niż w grudniu 2021 roku.

W ich opinii marcowa liczba ogłoszeń nie jest jeszcze „niebezpiecznie” wysoka. Jak podają, w marcu 2021 r. aktywnych ogłoszeń było 135 848, a więc jeszcze więcej niż obecnie.

Rosnąca liczba ogłoszeń sprzedaży nie powoduje na razie znaczących spadków cen. W marcu wśród 17 badanych miast w sześciu odnotowano ceny niższe niż przed miesiącem, ale w 11 ceny wciąż rosły.

Jednak spadki cen są minimalne. Przykładowo -3,5% w Gdyni i -2,4% w Poznaniu.

Czytaj także: Ceny mieszkań w tym roku wzrosną, bo deweloperzy ograniczą swoje inwestycje?

Ukraińcy podtrzymają popyt na mieszkania?

Zdaniem analityków Expandera i Rentier.io rynek czeka przynajmniej rok zdecydowanego spowolnienia sprzedaży. W dłużnym okresie sytuacja wygląda bardziej optymistycznie.

Spośród ponad 2 mln imigrantów z Ukrainy część zostanie w Polsce. Obecnie generują oni ogromny popyt na rynku najmu.

"To podbija stawki i poprawia opłacalność inwestycji w mieszkania na wynajem, co w pewnym momencie może przywrócić popyt inwestycyjny. W dłuższym terminie ta sytuacja przełoży się zapewne na zakupy mieszkań przez Ukraińców, którzy będą wiązali swoją przyszłość z naszym krajem" - piszą autorzy raportu.

Kredyty dla rodzin z dziećmi mniej dostępne

Kolejnym niepokojącym zjawiskiem, o którym piszą analitycy Expandera i Rentier.io jest praktyczne odcięcie od kredytów hipotecznych rodzin z dziećmi.

Wynika to z wymogów nowych wymogów w rekomendacji KNF. W myśl jej zaleceń od kwietnia banki muszą przyjmować realne koszty życia do wyliczenia dostępnej kwoty kredytu. W efekcie maleje zdolność kredytowa rodzin z dziećmi.

Małżeństwo o takich samych dochodach tylko bez dzieci otrzyma średnio 311 tys. zł kredytu, czyli ponad 2-krotnie więcej niż w przypadku pary posiadającej dwoje dzieci

Autorzy raportu podają przykład małżeństwa z dwójką dzieci i dochodem 6000 zł netto. Dla tego małżeństwa średnia dostępna kwota kredytu we wrześniu 2021 r. wynosiła 315 tys. zł. Miesiąc temu było to już tylko 197 tys. zł, a obecnie zaledwie 136 tys. zł. Jak zauważają, za taką kwotę nie da się kupić mieszkania w żadnym większym mieście.

Tymczasem z wyliczeń Expandera i Rentier.io wynika, że małżeństwo o takich samych dochodach tylko bez dzieci otrzyma średnio 311 tys. zł kredytu, czyli ponad 2-krotnie więcej niż w przypadku pary posiadającej dwoje dzieci.

Udostępnij artykuł: