Spadek bezrobocia w Japonii

Komentarze ekspertów

Mimo usilnych starań premiera Shizo Abe, sytuacja ekonomiczna w Kraju Kwitnącej Wiśni w dalszym ciągu nie wygląda zbyt optymistycznie.

Jak wynika z danych opublikowanych w piątek, dynamika inflacji CPI w Japonii spadła w ostatnim miesiącu z 2.4% r/r do 2.2% r/r, natomiast sprzedaż detaliczna wyniosła -1.8% r/r, podczas gdy większość analityków spodziewała się wyniku na poziomie -1.5% r/r. Jedynym pozytywnym sygnałem okazało się zredukowanie stopy bezrobocia – z poziomu 3.6% do 3.5%, co przyczyniło się do lekkiego umocnienia japońskiej waluty. W efekcie, podczas piątkowej sesji kurs USD/JPY spadł o 0.08%, sięgając poziomu 118.9360.

Rano uwagę inwestorów przyciągnęła publikacja danych obrazujących aktualne nastroje panujące w strefie euro. W ciągu dnia poznamy natomiast informacje na temat dynamiki inflacji CPI (prognoza 0.5% m/m i 0.3% r/r) i inflacji HIPC (prognoza 0.5% m/m i 0.1% r/r) w Niemczech. Istotny wpływ na przebieg dzisiejszej sesji mogą mieć także wiadomości napływające z amerykańskiego rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: