Spadek inflacji przejściowy. Przed nami wzrost cen, ale też obniżka stóp procentowych?

Gospodarka

Pieniądze i wykres
Fot. stock.adobe.com/andranik123

Na przełomie roku czeka nas wzrost cen, choć ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1%, a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,6%.

Na przełomie roku czeka nas wzrost cen, choć ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1% #inflacja #RPP #ceny #StopyProcentowe

Według szybkiego szacunku GUS inflacja we wrześnie spadła, ale nadal jest w wysoka w porównaniu do tego, co działo się w ostatnich latach.

Czytaj także: Inflacja spowolniła do 2,6 proc. rdr we wrześniu. Szybki szacunek GUS >>>

Wzrost inflacji na przełomie roku

– Ten spadek inflacji jest przejściowy. Czeka nas wzrost inflacji na przełomie roku. Wiele będzie zależało od przyszłego Parlamentu i decyzji nowego rządu. Nadal nie wiemy jak bardzo wzrosną ceny energii elektrycznej – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Inflacja może wzrosnąć powyżej 3 proc., ale później będzie osuwała się w granice 2 proc.

W porównaniu z innymi krajami UE inflacja w Polsce jest wysoka

W Hiszpanii czy Włoszech inflacji niemal nie ma. To jednak niekoniecznie jest dobre dla tych państw.

– Nie spodziewamy się, aby RPP tą inflacją jakoś specjalnie się stresowała, a ze względu na spowolnienie gospodarcze w Europie, które będzie zakradać się do naszej gospodarki zakładamy, że Rada zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych w przyszłym roku – komentuje ekspert XTB.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: