Spadek inflacji w Polsce bez wpływu na politykę RPP

Finanse i gospodarka

Coraz wyraźniejsze zniecierpliwienie przedłużającą się stabilizacją cen na rynkach akcji widać w Europie, natomiast w USA można odnieść wrażenie, że każdy spadek jest wykorzystywany przez inwestorów do kupna. To sytuacja odwrotna do tej, którą obserwowaliśmy w IV kwartale, kiedy to strach przed klifem fiskalnym skłaniał do lokowania na Starym Kontynencie, a nie w Ameryce.

Coraz wyraźniejsze zniecierpliwienie przedłużającą się stabilizacją cen na rynkach akcji widać w Europie, natomiast w USA można odnieść wrażenie, że każdy spadek jest wykorzystywany przez inwestorów do kupna. To sytuacja odwrotna do tej, którą obserwowaliśmy w IV kwartale, kiedy to strach przed klifem fiskalnym skłaniał do lokowania na Starym Kontynencie, a nie w Ameryce.

Praktycznie każda z kilku ostatnich sesji przebiegała tak samo. Giełda w Stanach Zjednoczonych zaczynała dzień od zniżek, by w miarę trwania sesji wychodzić na niewielki plus. Inwestorzy mają świadomość, że problemy fiskalne USA nie zostały ostatecznie rozwiązane, ale wiedzą też, że przez kilka najbliższych tygodni nie będą jeszcze dawać o sobie znać. Te kilka tygodni to w obecnych czasach wystarczająca perspektywa, by zachęcać do kupna amerykańskich akcji. Tym bardziej, że można też znaleźć gospodarcze argumenty za takimi decyzjami. Wczoraj wspierała je grudniowa sprzedaż detaliczna, która wzrosła bardziej  niż się spodziewano. Coraz bardziej jednak o kierunku notowań będą decydować wyniki spółek za IV kwartał. Dziś na dobre rozkręca się sezon ich publikacji. O osiągnięciach poinformują JP Morgan i Goldman Sachs, jak również US Bancorp i BNY Mellon. W przypadku tych spółek finansowych oczekiwany jest istotny progres zysków.

Zejście inflacji w Polsce do 2,4% w grudniu nie zmieniło oczekiwań odnośnie do stóp procentowych. Nie zatrzymało też realizacji zysków na rynku naszych obligacji. Rentowność polskich 10-latek wróciła ponad 4%.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Odsunięcie w niepamięć problemów fiskalnych USA jest dowodem na krótkoterminowy horyzont inwestowania w obecnych czasach Grudniowy spadek inflacji w Polsce nie miał wpływu na postrzeganie przyszłej polityki RPP

Rynki nieruchomości

W I kwartale znajdzie finał długo odkładane wprowadzenie na giełdę Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN). Spółka ma zadebiutować na parkiecie w I kwartale tego roku. Firma znana jest przede wszystkim z zarządzania warszawskim biurowcem Intraco. W portfelu ma jednak wiele innych nieruchomości. Łącznie przeszło 100 obiektów. Wiele z nich jest na sprzedaż. Jednocześnie PHN inwestuje w nowe obiekty. W 2014 r. ma zakończyć się budowa biurowca klasy A, przy ul. Foksal w Warszawie. Wartość całej firmy jest szacowana na 1,3-1,5 mld zł. W ofercie publicznej ma zostać sprzedane 25% udziałów.

Część walorów trafi do drobnych inwestorów w ramach akcjonariatu obywatelskiego, co może wiązać się z dodatkowymi zachętami dla nich.

Plan prywatyzacji spółki zakładał późniejszą sprzedaż walorów inwestorowi strategicznemu, po tym, jak spółkę wyceni rynek. Zainteresowany wejściem do PHN był Radius, ale transakcji chciał dokonać przed upublicznieniem spółki. Nie wiadomo, czy teraz nadal będzie zainteresowany.

Od dewelopera

19 i 20 stycznia, w godz. 10:00-16:00 spółka deweloperska J.W. Construction organizuje Dni Otwarte inwestycji Oxygen w biurze sprzedaży przy ul. Grzybowskiej 80/82 w Warszawie. Budynek apartamentowy Oxygen zlokalizowany jest przy ul. Wroniej 45 na warszawskiej Woli. W budynku znajdą się mieszkania 2, 3 i 4 pokojowe o pow. od 39,42 do 147,6 m kw. W budynku zaprojektowano również dwupoziomowy garaż podziemny oraz pomieszczenia gospodarcze i lokale usługowe. Dla odwiedzających deweloper przygotował wykończenie mieszkania i wyposażenie kuchni - gratis.

Zespół analiz
Home Broker

Udostępnij artykuł: