Spadkobiercy Raiffeisena

NBS 2009/01

Banki spółdzielcze Raiffeisena stanowią największą grupę bankową w Austrii. Z usług ich lokalnych placówek korzysta 4 mln osób tj. ponad 40 proc. ludności tego kraju. Na koniec 2007 r. suma skonsolidowanego bilansu grupy wynosiła 236 mld euro.

Prof. dr hab. Eugeniusz Gostomski

W Austrii istnieją dwie silne spółdzielcze grupy bankowe: Grupa Banków Raiffeisena i Grupa Banków Ludowych. Tradycyjnie banki Raiffeisena działają przede wszystkim w środowisku wiejskim, natomiast banki ludowe koncentrują się głównie na obsłudze drobnego biznesu i osób prywatnych zamieszkujących mniejsze miasta. Te dwie grupy bankowe nie współpracują, lecz konkurują ze sobą, utrzymując często placówki bankowe w tych samych miejscowościach i kierując swoją ofertę do tych samych segmentów klientów. Pierwsza spółdzielcza kasa w Austrii oparta na koncepcji banku F. W. Raiffeisena powstała w 1886 r. w Műhldorf nad Dunajem.

Spółdzielnia to jedna rodzina

Wszystkie austriackie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: