Obowiązkowy split payment później. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców

Firma

Podzielona płatność w podatku VAT wejdzie w życie nie 1 września, lecz 1 listopada br. Premier Mateusz Morawiecki posłuchał apelu przedsiębiorców ws. split payment o wydłużenie vacatio legis.

Podzielona płatność w podatku #VAT wejdzie w życie nie 1 września, lecz 1 listopada #SplitPayment

Zdaniem Konfederacji Lewiatan to dobra informacja, bo do 1 września   firmy nie zdążyłyby przygotować się do nowych obowiązków, nieuwzględnionych w strategiach i budżetach rocznych.

Pracodawcy apelowali, aby nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2020 roku. Premier wspólnie z ministrem finansów zdecydowali, aby opóźnić obowiązywanie nowych regulacji, ale o dwa miesiące.

Czytaj także: Split payment: zmienią się kary finansowe dla firm?

Konfederacja Lewiatan: 1 września był terminem nierealnym

– Cieszymy się z opóźnienia wejścia w życie split payment nawet o dwa miesiące. 1 września był terminem nierealnym, aby przedsiębiorstwa mogły przygotować się do nowych obowiązków. Aktualizacja systemów finansowo-księgowych zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niemożliwe było, aby  firmy wdrożyły je w terminie dwóch tygodni (zakładając, że ustawa zostanie ogłoszona w połowie sierpnia) – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Niezbędna akcja informacyjna o split payment

Zdaniem Lewiatana niezbędna wydaje się także akcja informacyjna resortu finansów, skierowana do przedsiębiorców, w szczególności tych z sektora MŚP, którzy nie mają świadomości o nadchodzących zmianach. Przemawiają za tym również dotkliwe sankcje związane z niewywiązywaniem się z nowych obowiązków.

Mechanizm podzielonej płatności oznacza dla przedsiębiorców fundamentalne zmiany w rozliczeniach. Zobowiązani zostaną do wprowadzenia korekt w modelach dokonywania transakcji i systemach finansowo – księgowych.

Udostępnij artykuł: