Spółdzielcy przy redakcyjnym stole: Żeby ogirń z wodą nie poszły w gwizd

NBS 2009/05

Z danych KNF wynika, że w 2008 r. spółdzielczy sektor bankowy uzyskał nadwyżkę depozytów nad kredytami w wysokości 16 mld zł. Oznacza to, że może aktywować na rynku kredytowym około 10 miliardów złotych! Dlaczego tego nie robi? Czy banki spółdzielcze "pną się w górę", czy zwycięża fizyka: ogień z wodą tworzą parę, która idzie w gwizdek?

Odpowiedzi szukaliśmy podczas debaty redakcyjnej „NBS”, w której udział wzięli przedstawiciele banków – członków sekcji spółdzielczej ZBP: Alicja Małaczyńska, prezes Banku Spółdzielczego w Koronowie, Stanisław Murawski, prezes Poznańskiego Banku Spółdzielczego w Poznaniu, dr Józef Myrczek, prezes Banku Spółdzielczego w Katowicach, Elżbieta Nowakowska-Akkermans, prezes Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie, Józefa Warechowicz, prezes Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich.

Czy znana jest Państwu prognoza, że w polskie banki uderzy „tsunami”: w 2009 r. straty sięgną 2-3 miliardów złotych i w majestacie prawa bankowego dojdzie do zaprzestania kredytowania przedsiębiorstw. Czy rzeczywiście jest aż tak źle?

Stanisław Murawski: Dochody ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: