Spółdzielcza Grupa Rabobanku: Rabobak współnych sił

NBS 2010/12

Jeżeli holenderski Rabobank - inwestor strategiczny Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. przejmie pełną nad nim kontrolę, może to mieć dalekosiężne skutki dla sektora banków spółdzielczych.

Jeżeli holenderski Rabobank - inwestor strategiczny Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. przejmie pełną nad nim kontrolę, może to mieć dalekosiężne skutki dla sektora banków spółdzielczych.

Rabobank International Holding B.V. obecnie kontroluje 59,35 proc. walorów BGŻ, Skarb Państwa – 37,26 proc. akcji, zaś pozostałe 3,39 proc. papierów należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego. Ministerstwo Skarbu zapowiedziało, że sprzeda swój pakiet podczas debiutu BGŻ na warszawskiej GPW, który nastąpi nie wcześniej niż w maju 2011 r. i nie później niż 22 stycznia 2012 r.

Spółdzielcze made in Holland

Rabobank to największa w Holandii instytucja finansowa z 10 mln klientów i 40-proc. udziałem w rynku detalicznym. Bank obsługuje 25 proc. kredytów dla przedsiębiorstw oraz 90 proc. agrobiznesu. Rabobank Nederland zrzesza 143 banki spółdzielcze z 1,8 mln członków. Spółdzielcy nie są udziałowcami, a ich prawa właścicielskie wynikają z opłacania składki członkowskiej. Banki lokalne nie przeznaczają zysków na dywidendy, cała nadwyżka jest dopisywana do funduszu zasobowego, co systematycznie wzmacnia ich kapitały.

Rabobank to największa w Holandii instytucja finansowa z 10 mln klientów i 40-proc. udziałem w rynku detalicznym.

Rabobank posiada od lat najwyższy na świecie rating AAA. Mimo dotkliwych strat w czasie kryzysu na transakcjach nadmiernego ryzyka, nadal cieszy się dużą wiarygodnością. W sytuacji zagrożenia swoich konkurentów odnotował masowy napływ nowych klientów, którzy miesięcznie powiększali jego bazę depozytów o kilka mld euro. Fundusze własne Grupy Rabobank wynoszą 38,1 mld euro, dla pozyskania kapitału z giełdy centrala Rabobank emituje bezterminowe obligacje podporządkowane (trust preferred securities) oraz specjalne certyfikaty członkowskie. Od 25 lat aktywa Rabobanku wzrastają co roku średnio o 10 proc., a w najbardziej prestiżowych rankingach jest on uznawany za szósty najbezpieczniejszy bank na świecie.

Konsolidacja to przywilej!

Jacek Bartkiewicz, prezes BGŻ S.A. uważa, że podstawą tego ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: