Spokojnie, idą Święta

Komentarze ekspertów

Giełdy już świętują. Zamknięta jest Warszawa, Frankfurt, Mediolan, Sztokholm, Zurych. Skróconą sesję mają dziś Amerykanie, Francuzi, Hiszpanie. Jedyne istotne dane pojawią się dziś w USA, będzie to tygodniowa informacja Departamentu Pracy na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Prognozy przewidują utrzymanie ich na prawie tym samym poziomie, co poprzednio, czyli 270 tys.

Dzisiaj w nocy naszego czasu Bank of Japan opublikował minutes ze swojego listopadowego posiedzenia, a prezes BoJ, Haruhiko Kuroda, miał konferencję. Kuroda powiedział, że polityka luzowania będzie kontynuowana. Podobny był sens minutes – płace rosną wolno, podobnie z wydatkami inwestycyjnymi, inflacja jest za niska. Jutro tylko Japonia pracuje – Tokio zaprezentuje dane o inflacji konsumenckiej i z rynku pracy.

Rynek ropy odetchnął z ulgą po wczorajszych informacjach z USA. Zapasy ropy spadły, ubyło – choć minimalne – wież wiertniczych. To wystarczający powód, by notowania poszły w górę. Na jak długo, nie wiadomo, bo zapasy to jedno, a polityka – drugie. Wystarczy, że kolejny duży gracz wróci na rynek, tak jak zapowiada to Libia, by znowu zrobiło się nerwowo.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: