Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Radą Przedsiębiorczości

Firma / Wydarzenia

W piątek 23 kwietnia 2021 doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Radą Przedsiębiorczości. Zamieszczamy komunikat po posiedzeniu, który ukazał się na stronach KPRM.

Premier Mateusz Marowiecki w masce przed mikrofonem
Mateusz Morawiecki, fot. KPRM / Adam Guz

W piątek 23 kwietnia 2021 doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Radą Przedsiębiorczości. Zamieszczamy komunikat po posiedzeniu, który ukazał się na stronach KPRM.

Zarządzanie gospodarką i wsparcie przedsiębiorczości to tematy omawiane na spotkaniu premiera z Radą Przedsiębiorczości. Celem tych spotkań jest opracowanie nowych rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na krajową gospodarkę. Obecne wskaźniki makroekonomiczne zwiastują optymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki.

Najnowsze dane ekonomiczne są dla Polski bardzo dobre.

– Wiele wskaźników, które obserwujemy, pokazuje nam silniejszą sytuację wyjściową, niż jeszcze miesiąc temu mogło się wydawać – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z Radą Przedsiębiorczości.

Prognozy gospodarcze w górę

Produkt Krajowy Brutto zmniejszył się w IV kw. 2020 r. o 2,8 proc. rdr. , co stanowi wynik plasujący się powyżej oczekiwań rynkowych i daje stabilne podstawy do optymistycznych prognoz.

Eksperci przewidują, że w tym roku Polska odnotuje 4,5 – 5proc. wzrost - informował przedsiębiorców szef polskiego rządu. Te wskaźniki są dużo większe od wcześniej prognozowanych, na poziomie ok. 3,5 proc.

Tak dobre perspektywy mają oparcie w realnych liczbach.  Sprzedaż detaliczna wzrosła w Polsce o 15,2 proc. – to dużo powyżej oczekiwań rynkowych. Natomiast produkcja przemysłowa w marcu wzrosła aż o 18,9 proc. – także znacząco powyżej konsensusu rynkowego.

– Mamy bardzo dobre wskaźniki gospodarcze. Jeżeli nie zaprzepaścimy tego momentu, to możemy za 6 -12 miesięcy obudzić się w dużo lepszej rzeczywistości gospodarczej – stwierdził podczas spotkania z przedsiębiorcami premier Morawiecki.

Jak dodał: – Koniunktura może być bardzo dobra – to widzimy po wskaźnikach. Jak to wszystko wesprzemy znaczącymi środkami z KPO oraz budżetu Polski, który jest w dużo lepszym stanie, niż się wydawało jeszcze 3 - 4 miesiące temu, możemy mieć do czynienia z dużym wzrostem gospodarczym.

Rada Przedsiębiorczości

Podczas spotkania Rada Przedsiębiorczości przedstawiła premierowi propozycje kolejnych rozwiązań wspierających rozwój polskiej gospodarki.

Rada Przedsiębiorczości to forum współpracy największych polskich organizacji przedsiębiorców i pracodawców. Jej celem jest współdziałanie z rządem w celu wsparcia polskiej gospodarki i ochroną przed skutkami pandemii COVID-19.

Radę Przedsiębiorczości tworzą m.in. przedstawiciele Polskiej Rady Biznesu, Business Centre Club, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Konfederacji Lewiatan, Krajowej Izby Gospodarczej, Pracodawców RP, Związku Banków Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL oraz Związku Rzemiosła Polskiego.

Skuteczne wsparcie przedsiębiorców

Od początku wybuchu pandemii rząd wspiera przedsiębiorców chroniąc miliony miejsc pracy za pomocą Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej, czyli pakietem różnorodnego wsparcia dla firm.

W kwietniu rząd podjął decyzję o rozszerzeniu parasola ochronnego. Tarczą Branżową osłonięto w sumie ponad 60 branż. To nie jedyne działanie. Inne, ważne elementy wsparcia rządowego dla gospodarki w kwietniu to:

•    pomoc w zakresie regulacji czynszowych dla najemców,
•    umorzenie 100proc. subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0,
•    dofinansowanie środków dezynfekcji dla niektórych branż (m.in. gastronomia).

W sumie, dzięki Tarczy Antykryzysowej i Finansowej do polskich firm trafiło już ponad 208 mld zł. Rząd objął wsparciem ponad 6,9 mln miejsc pracy.

Udostępnij artykuł: