Sprzedaż dynamiczna – wyższa dynamika dzięki czynnikom jednorazowym

Finanse i gospodarka

Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 7,7 proc. w ujęciu rocznym, po 5,5 proc. w poprzednim miesiącu. W ujęciu bazowym po wyłączeniu sprzedaży żywności, paliw i samochodów wzrost wyniósł 6,9 proc. w skali roku wobec 4,5 proc. w kwietniu.

Największe kontrybucje do wzrostu zanotowały paliwa (3,2 proc. m/m), żywność (5,8 proc. r/r, z czego ok. 2 punkty procentowe. dołożył efekt niskiej bazy z 2011) i kategoria meble, RTV i AGD (6,2 proc. m/m). – Dodatkowo, kategoria pozostałe stanowiąca ponad 20 proc. całej wartości sprzedaży wzrosła aż o 6,8 proc. m/m. Było to największą, choć niestety trudną do przewidzenia, niespodzianką – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

Największe spadki w ujęciu miesięcznym odnotowały kategorie odzież i obuwie (-5,1 proc. m/m) oraz pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach (-3,1 proc. m/m). – Rozkład wzrostów i spadków wskazuje na efekt EURO2012 działający na zachowania konsumentów już w maju – zakupy sprzętu RTV kosztem spadków sprzedaży odzieży i obuwia – wyjaśnia Ernest Pytlarczyk. – Media już wcześniej wskazywały na mniejsze zainteresowanie zakupami w galeriach handlowych, co potwierdzają wcześniejsze niż zazwyczaj wyprzedaże letnich kolekcji. To także ma związek z turniejem piłkarskim – dodaje ekonomista. Jego zdaniem w czerwcu należy spodziewać się dalszych odstępstw od wzorców sezonowych zaburzających trendy wskazujące na faktyczny stan realnej gospodarki. – Nie zmienia to jednak naszego bazowego scenariusza dotyczącego osłabienia konsumpcji w 2012 roku bazującego na silnych fundamentalnych przesłankach, m.in. spowalniającego rynku pracy – dodaje Marcin Mazurek, analityk BRE Banku.

Dane nie wpłynęły znacząco na rynek. Dla RPP dane neutralne, choć bardziej istotny wydaje się trend spadkowy na dynamice sprzedaży. – Już w III i IV kw. będziemy świadkami wyraźnego pogorszenia dynamiki PKB. Spadek tego wskaźnika poniżej 2 proc. r/r oraz wyraźny spadek inflacji od października powinny otworzyć drogę do obniżek stóp – przewiduje Marcin Mazurek. Pamiętajmy, że Rada nie jest dogmatycznie jastrzębia, jak tylko ryzyko niewypełnienia mandatu inflacyjnego wyraźnie się zmniejszy Rada… obniży stopy. Można się tego spodziewać już na przełomie roku.

Krzysztof Olszewski
Rzecznik prasowy Grupy BRE Banku

Udostępnij artykuł: