Sprzedający mieszkania na rynku wtórnym bardziej skłonni do upustów

Finanse i gospodarka

Różnice między cenami transakcyjnymi i ofertowymi mieszkań zmniejszają się. Kupujący nadal mogą jednak liczyć na upusty, sięgające przeciętnie od 5 do 10 proc.

Różnice między cenami transakcyjnymi i ofertowymi mieszkań zmniejszają się. Kupujący nadal mogą jednak liczyć na upusty, sięgające przeciętnie od 5 do 10 proc.

Ceny transakcyjne mieszkań przeciętnie są o 5 do 10 proc. niższe od tych z ofert wystawianych przez sprzedających - wynika z najnowszego porównania danych zgromadzonych przez Open Finance i serwis Domiporta.pl. W zestawieniu z poprzednim miesiącem da się zauważyć, że różnice uległy nieznacznemu zmniejszeniu. Z jednej strony jest to zasługą lekkiego wzrostu cen transakcyjnych, z jakim mieliśmy do czynienia w styczniu, a z drugiej spadku cen ofertowych. Może to wskazywać, że obserwowane w ostatnich miesiącach niedopasowanie oczekiwań  cenowych sprzedających i kupujących zaczyna się zmniejszać.

Z największą różnicą między cenami transakcji i ofert mamy do czynienia w przypadku mieszkań najmniejszych, jednopokojowych. Średnio, w przypadku sześciu monitorowanych przez nas miast (Gdańsk, Kraków, łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław), te pierwsze są niższe o ponad 10 proc. Na największe upusty decydują się tu zwłaszcza sprzedający w Łodzi, Poznaniu i Gdańsku - średnio w granicach 12-14 proc. Na nieco mniejsze zniżki (średnio 6,8 proc.) można liczyć negocjując zakup mieszkania czteropokojowego lub większego. W tym segmencie rynku zwraca uwagę wyraźne zróżnicowanie - w Poznaniu, Łodzi i Gdańsku ceny transakcyjne są niższe, zaś w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu wyższe. Może to wynikać z tego, że wśród takich mieszkań są zarówno tańsze i mniejsze, choćby w wielkiej płycie, ale także apartamenty czy wręcz penthouse’y, po kilkanaście i więcej tysięcy złotych za metr.

Jak ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych

120222.ceny.tranzakcyjne.01.469x135

Z najmniejszymi różnicami między transakcjami a ofertami tradycyjnie mamy do czynienia w przypadku lokali w najpopularniejszych segmentach rynku, czyli mieszkań dwu- i trzypokojowych. Przypada na nie blisko 80 proc. wszystkich realizowanych przez klientów Open Finance transakcji. Dla mieszkań dwupokojowych ta różnica sięgała średnio 6 proc., zaś dla trzypokojowych 5 proc.

Udział poszczególnych typów mieszkań w liczbie transakcji ogółem w danym mieście

120222.udzial.typow.mieszkan.01.469x135

Generalnie na większe upusty można liczyć w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. O ile w przypadku mieszkań najpopularniejszych, dwu- i trzypokojowych, deweloperzy są skłonni dać zniżkę średnio, odpowiednio 4,1-proc. i 5,3-proc., to już na rynku wtórnym są one przeciętnie dwukrotnie wyższe i sięgają, odpowiednio 8,1 i 10,9 proc.

Różnice między średnimi cenami ofertowymi i transakcyjnymi mieszkań
w rozbiciu na rynek pierwotny i wtórny*

120222.roznice.miedzy.cenami.01.477x102

Prezentowane dane mogą być szczególnie użyteczne dla tych wszystkich, którzy przymierzają się do zakupu mieszkania. Uzbrojeni w taką wiedzę zyskują lepszą pozycję negocjacyjną. Trzeba mieć oczywiście na uwadze, że są to dane uśrednione, zatem nie wszędzie sytuacja wygląda tak samo. Niemniej zawsze warto się targować.

Bernard Waszczyk
Open Finance

Komentarz Domiorta.pl

Dane ofertowe z portalu Domiporta.pl potwierdzają prognozy analityków, według których styczeń był miesiącem kolejnych obniżek cen na rynku nieruchomości. Należy jednak zauważyć, że spadki cen powoli wytracają tempo, co może sugerować, że zbliżamy się już do dolnej granicy cenowej, poniżej której ceny nie będą spadać. Spośród analizowanych miast, największe zmiany można było zaobserwować we Wrocławiu, gdzie mieszkania z rynku pierwotnego potaniały o 1,8 proc. względem poprzedniego miesiąca. Wrocławski rynek wtórny zanotował nieco niższy spadek cen, który wyniósł minus 1,1 proc. Podobnie było w Gdańsku na rynku nowych mieszkań, gdzie średnie ceny spadły również o 1,1 proc. W Warszawie, Łodzi i Krakowie mieszkania potaniały tylko nieznacznie, bo średnio o 0,5 proc. zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wśród analizowanych przez Domiporta.pl miast znalazł się także Poznań, w którym nie odnotowaliśmy żadnej zmiany cen względem minionego miesiąca. Wszystko wskazuje na to, że średnie ceny mieszkań ulegają dalszej stabilizacji i w kolejnych tygodniach nie powinny znacząco odbiegać od wartości prezentowanych dzisiaj.

Agnieszka Grotkowska
Zastępca Dyrektora Sprzedaży Domiporta.pl

Udostępnij artykuł: