Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 9,3 proc., ale co zaskakujące kupowaliśmy mniej żywności

Gospodarka

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 9,3% r/r w lipcu 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,3%.

Wykresy, kalkulator i ołówek
Fot. stock.adobe.com/gunnar3000

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 9,3% r/r w lipcu 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,3%.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu br. była wyższa niż przed rokiem o 7,1% i w porównaniu z czerwcem br. o 0,2%. #GUS #sprzedażdetaliczna #przedsiębiorstwa #handel @GUS_STAT

Konsensus rynkowy wynosił 8,4% wzrostu w ujęciu rocznym."Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu była wyższa niż przed rokiem o 7,1% (wobec wzrostu o 0,2% m/m) - czytamy w komunikacie. Czytaj także: Zaskakujący spadek sprzedaży żywności >>>

Największy wzrost w dziale: paliwa stałe

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r w cenach bieżących) w lipcu br. odnotowano w dziale "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 23,2% oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - o 12,6%, wynika z komunikatu GUS.Czytaj także: Konsumpcja dalej ciągnie gospodarkę >>>Ogółem, sprzedaż detaliczna w lipcu br. (w cenach bieżących) wzrosła o 9,3% r/r (wobec oczekiwanych 8,4% wzrostu).Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym (ceny bieżące)
Wyszczególnienie% r/r
Ogółem9,3
  w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części12,6
Paliwa stałe, ciekłe i gazowe23,2
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe1,5
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach3,5
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny12,4
Tekstylia, odzież, obuwie11,6
Meble, RTV, AGD5,2
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach6,3
Pozostałe12,8

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: