Sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,9 proc. rdr w listopadzie

Gospodarka

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 6,9% r/r w listopadzie 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,8%.

Pusty sklep
Fot. Pixabay.com

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 6,9% r/r w listopadzie 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,8%.

W listopadzie 2018 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa o 6,9% r/r. #GUS #SprzedażDetaliczna #przedsiębiorstwa #handel

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w listopadzie była wyższa niż przed rokiem o 8,2% i zmniejszyła się o 2,7% m/m, podano także w komunikacie.Prognozy dziewięciu analityków ankietowanych przez ISBnews wahały się od 8,5% do 5,2% wzrostu, przy średniej na poziomie 6,53% wzrostu.Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym (ceny stałe)
Wyszczególnienie% r/r
Ogółem6,9
  w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części-1,4
Paliwa stałe, ciekłe i gazowe7,6
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe3
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach6
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny12,9
Tekstylia, odzież, obuwie18,5
Meble, RTV, AGD11,4
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach0
Pozostałe11,4

Silny popyt konsumpcyjny

Listopadowa dynamika sprzedaży detalicznej realnie (w cenach stałych) znalazła się nieco powyżej konsensusu rynkowego. Analitycy oceniają, że konsumpcja prywatna pozostanie silna w IV kw. i nadal pozostanie głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w tym roku.Pomimo oczekiwanego spowolnienia dynamiki sprzedaży detalicznej w listopadzie, na co miała wpływ mniejsza w porównaniu do października br. o 3 dni i w stosunku do listopada ubiegłego roku (o 2 dni) liczba dni handlowych, w tym m.in. dodatkowe jednorazowe święto 12 listopada, a także niższa dynamika w kategorii "pojazdy, samochodowe, motocykle i części", miary sprzedaży bazowej wskazują na istotne przyspieszenie wzrostu sprzedaży w listopadzie w ujęciu rocznym.

Umiarkowane spowolnienie koniunktury gospodarczej

Większość analityków ocenia, że spowolnienie koniunktury gospodarczej oraz popytu wewnętrznego będzie dość umiarkowane w kolejnych miesiącach.Ekonomiści oceniają, że obecne dane nie będą miały wpływu na zmianę dotychczasowej retoryki Rady Polityki Pieniężnej."Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w dalszym ciągu potwierdzają silną konsumpcję w polskiej gospodarce, która w najbliższych kwartałach pozostanie głównym filarem wzrostu PKB. W grudniu dynamika sprzedaży detalicznej, za sprawą świąt Bożego Narodzenia, ponownie nabierze większego rozpędu" - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek."Pomimo solidnych odczytów bieżących danych, perspektywy dla konsumpcji pogarszają się. Grudniowe odczyty wskaźników koniunktury konsumenckiej wskazują na pogorszenie nastrojów konsumenckich, co w kolejnych miesiącach może się przełożyć na mniejszą skłonność do dokonywania wydatków" - przewiduje starszy ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak."Wraz z dzisiejszymi danymi o sprzedaży detalicznej wzrosła pula odczytów z gospodarki, które sugerują, że w IV kw. utrzymała się dobra koniunktura, a jeśli wystąpi spowolnienie gospodarcze, to będzie delikatne" - podsumowuje analityk Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: