Srebrna moneta NBP: „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza”, wynalazcy lampy opalanej naftą

Inwestycje alternatywne / Z rynku

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 8 marca będzie można kupić nową monetę kolekcjonerską „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza” (temat indywidualny) – srebrną o nominale 10 zł i masie 31,1 g.

srebrna moneta NBP: „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza” ,
Srebrna moneta NBP: „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza”. Źródło: NBP

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 8 marca będzie można kupić nową monetę kolekcjonerską „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza” (temat indywidualny) – srebrną o nominale 10 zł i masie 31,1 g.

Na rewersie monety znajduje się wizerunek Ignacego Łukasiewicza, domniemany prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce.

Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 290 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 21 kwietnia 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank wprowadzi do obiegu nową monetę kolekcjonerską – srebrną o nominale 10 zł – „Wielcy polscy ekonomiści – Władysław Grabski” (kontynuacja serii).

Czytaj także: „Odkryj Polskę – Zamek Książ w Wałbrzychu”, nowa pięciozłotowa moneta okolicznościowa NBP

Ignacy Łukasiewicz, patriota i wynalazca

31 lipca 1853 roku salę operacyjną lwowskiego szpitala oświetliło światło lampy naftowej wynalezionej przez aptekarza Ignacego Łukasiewicza i wykonanej przez blacharza Adama Bratkowskiego. Była to pierwsza publiczna próba jej użycia. Rewolucyjna była nie sama lampa, ale zastosowanie nafty do jej opalania, uzyskanej w wyniku destylacji (destylacja frakcyjna) ropy naftowej.

Osiągnięcie to zostało potwierdzone 2 grudnia 1853 roku patentem Austriackiego Urzędu Patentowego. Został on wydany na dwa nazwiska: Łukasiewicza i jego wspólnika Jana Zeha.

Oprócz odkrycia sposobu uzyskania nafty i wynalezienia lampy naftowej Łukasiewicz – jeszcze jako pracownik lwowskiej apteki Pod Złotą Gwiazdą – opracował metodę uzyskiwania preparatu aptecznego Oleum Petrae album, będącego oczyszczoną ropą naftową wykorzystywaną do celów leczniczych.

Specyfik ten nie sprostał jednak zagranicznej konkurencji. Zmusiło to Łukasiewicza i jego wspólnika Zeha do poszukiwań nowych zastosowań ropy naftowej. Jej oczyszczenie i uzyskanie nafty dało początek przemysłowi naftowemu.

Czytaj także: „Wielcy polscy ekonomiści” – Edward Taylor i Tadeusz Brzeski na srebrnych monetach NBP

Poczynania Łukasiewicza nie były nastawione na maksymalizację zysków. Według niego ropa to „bogactwo kraju, (…) dobrobyt i pomyślność mieszkańców, (…) nowe źródło zarobków dla biednego ludu i nowa gałąź przemysłu, która obficie zrodzi owoce”.

Jako gorący patriota wziął udział w przygotowaniach do powstania 1846 roku, za co był więziony i represjonowany. Wolnościowym poglądom pozostał wierny do końca życia – zarówno w sferze patriotyzmu narodowego, jak i działań społecznych. Jego postawa przejawiała się w myśli politycznej, gospodarczej oraz w poglądach społecznych.

Łukasiewicz wspierał powstanie styczniowe. Był także założycielem Krajowego Towarzystwa Naftowego. Stał się prekursorem nowatorskich wówczas ubezpieczeń społecznych, kas brackich, samopomocowych i pożyczkowych czy opieki medycznej. Zakładał szkoły i szkółki, a pracę z ludem traktował jako budowanie świadomości narodowej chłopstwa.

Wynalazki Łukasiewicza, organizacja wydobycia i przetwórstwa ropy, jego praca, a także osobowość zyskały uznanie potomnych i stawiają go w gronie czołowych polskich wynalazców oraz społeczników okresu zaborów – napisał w folderze numizmatycznym Wojciech Kalwat.

NBP zapraszamy także do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Łukasiewicz – pionier społecznego zaangażowania biznesu”, opowiadającego o życiu i dokonaniach wynalazcy lampy naftowej: https://youtu.be/eTFfWpkXloA

Czytaj także: Uroczysta prezentacja monety kolekcjonerskiej NBP „Wielkie aktorki – Gabriela Zapolska” w Krakowie, 14 października 2021 roku

Udostępnij artykuł: