Środki z OFE będzie można wypłacić w całości

Blogi / Robert Lidke

Redaktor Robert Lidke
Robert Lidke, fot. Jacek Barcz

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne.

#RobertLidke: Każdy z uczestników OFE znajduje się w innej sytuacji, dlatego podjęcie najlepszej decyzji będzie wymagało dużej rozwagi #IKE #OFE @_IGTE

Postulat, aby można było wypłacić wszystkie środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych jest dużą zachętą do przekazania środków na Indywidualne Konta Emerytalne. Jeszcze niedawno na poważnie nie rozważano takiego rozwiązania.

W ratach lub w całości

W czwartek (13.02.2020 r.) Sejm zdecydował, że około 154 mld złotych, które znajdują się w OFE zostanie przekazanych na Indywidualne Konta Emerytalne, i że będą one podlegały dziedziczeniu.

Środki te po osiągnięciu wieku emerytalnego przez uczestnika OFE będą mogły być wypłacone w ratach lub całości.

IKE albo ZUS

Środki z OFE trafią do IKE w sposób automatyczny. Te osoby, które będą temu przeciwne, będą mogły zdecydować o przekazaniu środków z OFE do ZUS.

Jeśli środki trafią na IKE trzeba będzie ponieść opłatę odpowiadającą wartości 15 proc. aktywów netto zgromadzonych na rachunku uczestnika w OFE.

Ustawa będzie głosowana w Senacie, a potem trafi na biurko prezydenta. Planuje się, że wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku.


Krótka radość, albo dożywotnia emerytura

Uczestnicy OFE będą mieli o czym myśleć. Możliwość jednorazowej wypłaty to duża pokusa. Odstraszać może 15-procentowa danina.

Jednak wypłacenie całej kwoty oznacza, że do końca życia pozostanie się na emeryturze składającej się tylko z tego, co zostanie w ZUS.

Czytaj także: Likwidacja OFE: wybrać ZUS czy IKE, ekonomiści doradzają

Natomiast przekazanie środków z OFE do ZUS powoduje, że do śmierci będziemy otrzymywali świadczenie powiększone o składniki pozostałe z OFE.

Eksperci, którzy rozmawiali z naszym portalem o tym wyborze jednoznacznie wskazywali, że kobiety, które statystycznie żyją dłużej powinny zdecydować się na przekazanie swoich środków do ZUS.

Każdy z uczestników OFE znajduje się w innej sytuacji. Dlatego podjęcie najlepszej decyzji będzie wymagało dużej rozwagi.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: