Stabilny eurodolar, złoty słabszy przed RPP

Komentarze ekspertów

Po dwóch dniach zwyżki kurs EUR/USD pozostał stabilny we wtorek. Złoty natomiast po porannym umocnieniu stracił na wartości czekając na środowe wyniki posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Po dwóch dniach zwyżki kurs EUR/USD pozostał stabilny we wtorek. Złoty natomiast po porannym umocnieniu stracił na wartości czekając na środowe wyniki posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Pierwszy dzień III kwartału i II półrocza br. upływa na EUR/USD pod znakiem stabilizacji notowań. Kurs przez większość dnia oscylował wokół poziomów z wczorajszego zamknięcia (1,3692). Brak większych wahań na eurodolarze być może nie byłby większym zaskoczeniem w sytuacji kiedy jutro zostanie opublikowany ważny raport ADP z USA, a w czwartek jeszcze ważniejsze miesięczne dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy oraz odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Jednak ten postój zaskakuje w sytuacji, gdy w piątek i w poniedziałek kurs EUR/USD mocno ruszył do góry, co zakończyło się testem 1,3697 dolara. Poziomu nieoglądanego od 21 maja br. Tymczasem, jeżeli przyjąć, co jest tezą bardzo prawdopodobną, że ECB przypomni inwestorom o tym, iż jest w trakcie luzowania polityki monetarnej, a dane z rynku pracy w USA będą dobre, to pojawią się korzystne warunki do umocnienia dolara do euro.

Ten dzisiejszy spokój rynku walutowego może zaskakiwać również dlatego, że czerwcowe indeksy PMI dla sektorów przemysłowych we Włoszech, Francji, Niemczech i całej strefie euro spadły w stosunku do maja, podczas gdy analogiczne indeksy PMI obrazujący nastroje w sektorze przemysłowym w USA zanotowały wzrosty w tym samym okresie i miał najwyższą wartość od maja 2010 roku. Nie tłumaczy tego też czerwcowy lekki spadek przemysłowego indeksu ISM dla USA, zamiast oczekiwanego wzrostu.

Dużo bardziej przejrzysta sytuacja jest na wykresie GBP/USD. Para ta we wtorek ruszyła do góry w reakcji na nieoczekiwany wzrost indeksu PMI dla brytyjskiego przemysłu w czerwcu do 57,5 pkt. z 57 pkt. miesiąc wcześniej, podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku do 56,7 pkt. Wzrosty, które wywindował funta do najwyższego poziomu od października 2008 roku, były też kontynuacją wcześniejszej tendencji zwyżkowej. Sytuacja na wykresie jest na tyle przejrzysta, że o ile w krótkim terminie może dojść do jakiejś realizacji zysków, to w średnim terminie należy oczekiwać dalszej zwyżki.

Złoty, który zaczynał dzień od lekkiego umocnienia, ostatecznie we wtorek stracił na wartości w relacji do głównych walut. Za tym osłabieniem stała Rada Polityki Pieniężnej. Dokładnie to oczekiwanie na wyniki rozpoczętego dziś dwudniowego posiedzenia Rady. Jakkolwiek, rynek nie oczekuje zmiany stóp procentowych, to jest bardzo prawdopodobne, że wobec ostatnich nieco gorszy od prognoz danych makro z Polski (m.in. czerwcowy indeks PMI) i widma deflacji latem, RPP wyśle zdecydowanie gołębi sygnał.

O godzinie 16:16 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1612 zł, USD/PLN 3,0407 zł, CHF/PLN 4,4282 zł, EUR/USD 1,3685 dolara, a GBP/USD 1,7152 dolara.

Marcin Kiepas
Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Udostępnij artykuł: