Standardowy początek tygodnia

Komentarze ekspertów

Poniedziałkowy handel na rynku walutowym przebiegał w dość spokojnej atmosferze. Korelowało to z małą ilością danych makroekonomicznych, które były dziś publikowane. W dniu dzisiejszym wspólna waluta umocniła się do dolara amerykańskiego.

Poniedziałkowy handel na rynku walutowym przebiegał w dość spokojnej atmosferze. Korelowało to z małą ilością danych makroekonomicznych, które były dziś publikowane. W dniu dzisiejszym wspólna waluta umocniła się do dolara amerykańskiego.

Z uwagi na wspólną walutę, najważniejsze dzisiejsze odczyty to produkcja przemysłowa z Niemiec i Hiszpanii oraz indeks Sentix dla Strefy Euro. Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech w lutym wyniosła 0,4% w relacji miesięcznej. Rynek oczekiwał dynamiki 0,3%. W relacji rocznej produkcja wyniosła 4,8% wobec oczekiwanego 4,7%. Odczyt z Hiszpanii również wprowadził pozytywne nastroje. Wg Nacional de Estadistica produkcja przemysłowa w lutym wyniosła 2,8% w relacji rocznej wobec oczekiwanego 1,7%. Optymistyczne dane przełożyły się na umocnienie wspólnej waluty.

O godzinie 10:30 inwestorzy poznali odczyt indeksu Sentix. W kwietniu, wskaźnik obrazujący poziom nastrojów wśród europejskich inwestorów wyniósł 14,1 pkt. wobec 13,9 pkt w poprzednim miesiącu oraz prognozy 14,5 pkt. Mimo, że dane okazały się gorsze od prognozy, to jednak niska skala wpływu, jaką wywołuje ten wskaźnik, nie popsuła byczych nastrojów na parze EURUSD. I tak od godzin porannych EUR umacnia się stopniowo do USD. O godzinie 19:00 kurs EUR/USD testował poziom 1,3740.

Z punktu widzenia analizy technicznej zarówno piątkowa świeca dzienna oraz dotychczasowy obraz poniedziałkowej świecy na EURUSD, sugerują większą korektę ostatnich spadków. Ze względu na geometryczny układ na wykresie, kurs EURUSD przebił dziś geometrią 23,6%, stanowiąca zniesienie ruchu spadkowego z okresu 13.03 - 04.04. Zamknięcie dzisiejszej świecy dziennej powyżej tego poziomu, tj. 1,3740, będzie zapewne zwiastować kolejny dzień wzrostów i ruch w kierunku 1,3800.

Wtorek również nie przyniesie ważnych odczytów dla USA oraz Strefy Euro. Warto będzie jednak zwrócić uwagę w dniu jutrzejszym na wystąpienia szefów Fed. O godzinie 19:30 przemawiał będzie Narayana Kocherlakota - szef Fed z Minneapolis, natomiast o 20:45 Charles Plosser - szef Fed z Filadelfii.

Krzysztof Koza
Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Udostępnij artykuł: