Standard&Poor’s obniża perspektywę ratingu Alior Banku do negatywnej

Z rynku

Agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu Alior Banku do "negatywnej" ze "stabilnej" wcześniej, zachowując długoterminową ocenę na poziomie "BB" - podała agencja w komunikacie.

Alior Bank - Logo
Alior Bank - Logo (źródło: Alior Bank)

Agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu Alior Banku do "negatywnej" ze "stabilnej" wcześniej, zachowując długoterminową ocenę na poziomie "BB" - podała agencja w komunikacie.

Agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu @AliorBankSA do "negatywnej" ze "stabilnej" wcześniej, zachowując długoterminową ocenę na poziomie "BB" #AliorBank #rating

W ocenie analityków agencji, ze względu na wyższe koszty ryzyka oraz niższe zyski za 2019 rok i dwukrotnie wyższą od średniej wartość kredytów niepracujących (NLP), Alior Bank jest bardziej od innych banków narażony na ryzyko spowolnienia gospodarczego.

"Uważamy, że trudne otoczenie, związane z surowymi środkami zaradczymi w celu ograniczenia COVID-19, wywrze tymczasową, ale znaczącą presję na już obniżone w ostatnim czasie zyski Aliora, jeszcze bardziej zwiększając koszty ryzyka kredytowego pod koniec 2020 r. i na początku 2021 r." - napisano.

Czytaj także: Agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu mBanku do negatywnej >>>

"Uważamy, że kiedy moratoria spłaty zadłużenia przestaną obowiązywać, w ciągu trzech do sześciu miesięcy, może dojść do realizacji wysokiego poziomu nierentownych kredytów, ponieważ nie każdy pożyczkobiorca szybko powróci do normalnej działalności po okresie zamknięcia gospodarki" - dodano.

S&P szacuje, że raportowany wskaźnik NPL Alior Banku, wynoszący ponad 13 proc. na koniec 2019 r., może wzrosnąć do 20 proc. w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Bank nie ma już dużego bufora na dodatkowe rezerwy

W ocenie S&P, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą związaną z epidemią COVID-19 w Polsce, bank nie ma już dużego bufora na dodatkowe rezerwy, a ryzyko ich pojawienia się jest wysokie.

"Może to nie zostać w pełni zrównoważone przez zapowiedziane pełne zatrzymanie zysków przez co najmniej dwa kolejne lata" - dodano.

Czytaj także: Alior Bank ze względu na koronawirusa promuje płatności bezgotówkowe, bezpłatne karty debetowe dla klientów >>>

Agencja pozytywnie ocenia, porównywalny do standardów rynkowych, poziom pokrycia kredytów zagrożonych Aliora oraz strategię banku, nakierowaną na zmniejszenie wolumenu bardziej ryzykownych kredytów poprzez koncentrację na bezpiecznych kredytach hipotecznych oraz finansowaniu dla małych i średnich przedsiębiorstw wspieranym przez państwo.

Autorzy raportu oczekują, że płynność banku pozostanie dobra, wskazując na finansowanie działalności głównie poprzez depozyty gospodarstw domowych

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: