Stołeczne mieszkania dla średnio zarabiających singli i rodzin

Finanse i gospodarka

Zarówno wynagrodzenia, jak i ceny mieszkań w Warszawie należą do najwyższych w kraju. Jaki lokal na rynku deweloperskim może kupić przeciętnie zarabiający singiel i rodzina?

Zarówno wynagrodzenia, jak i ceny mieszkań w Warszawie należą do najwyższych w kraju. Jaki lokal na rynku deweloperskim może kupić przeciętnie zarabiający singiel i rodzina?

Warszawa jest bezwzględnym liderem, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń. Według raportu firmy Sedlak & Sedlak średnie zarobki w stolicy wynoszą 5500 zł brutto. To aż o 1200 zł więcej niż w drugim na liście Wrocławiu, o 2000 zł więcej niż w Łodzi i o 2500 zł więcej niż w Białymstoku. W ślad za wysokimi stołecznymi pensjami idą wyższe niż w innych miastach ceny nieruchomości.

Niestety nowe zasady przyznawania kredytów w bankach sprawiają, że od początku tego roku kupujący mogą pozwolić sobie na mniejsze mieszkanie, niż gdyby zdecydowali się na zakup w 2011 roku. To dlatego, że rata spłacanego kredytu w złotych nie może być teraz wyższa niż połowa miesięcznych zarobków kredytobiorcy, a w przypadku pożyczki zaciągniętej w walutach obcych przekraczać 42 proc. dochodów. Dlatego osoby poszukujące mieszkań muszą zweryfikować swoje plany. Sprawdźmy na co mogą pozwolić sobie single i rodziny z przeciętnym stołecznym uposażeniem?

Mieszkanie dla singla

Załóżmy, że singiel poszukujący mieszkania w Warszawie dostaje średnią warszawską pensję, a jego miesięczne podstawowe wydatki wynoszą 500 zł. Nie posiada żadnych otwartych linii kredytowych na kartach i nie spłaca wcześniej zaciągniętych pożyczek. Według danych portalu Comperia.pl może zaciągnąć kredyt w maksymalnej wysokości 235 tys. zł.

Jeżeli skonfrontujemy jego możliwości nabywcze z ofertą stołecznego rynku pierwotnego zamieszczoną na portalu Tabelaofert.pl okaże się, że może wybierać tylko spośród ok. 240 mieszkań. To niewielka ilość biorąc pod uwagę, że we wspomnianym serwisie wystawionych jest do sprzedaży prawie 12,5 tysiąca nowych warszawskich lokali. Nasz modelowy singiel ma zatem do dyspozycji niespełna 2 proc. zgromadzonej tam oferty deweloperów.

Dysponując kwotą 235 tys. zł w Warszawie można kupić mieszkanie o powierzchni ok. 35 mkw. Nieliczne lokale dwupokojowe w tej cenie znajdziemy w peryferyjnych dzielnicach miasta, takich jak Białołęka, Ursus lub Wesoła. Tylko w jednostkowych przypadkach mieszkania będą miały powierzchnię ok. 40 mkw.

Mieszkanie dla rodziny 2+2

Zobaczmy, na jakie mieszkanie stać w Warszawie średnio zarabiającą rodzinę. Załóżmy, że rodzina poszukująca lokum ma dwójkę dzieci, a jej podstawowe koszty utrzymania (czynsz, opłaty za media, telefon) wynoszą miesięcznie ok. 1300 zł. Nie spłaca żadnych pożyczek i nie posiada kart kredytowych, a jej miesięczny dochód to dwukrotność przeciętnych stołecznych zarobków, czyli 11 tys. zł brutto.

Taka rodzina może dostać kredyt w złotówkach w maksymalnej wysokości 438 tys. zł. Mając na uwadze liczbę osób w gospodarstwie domowym wydaje się naturalne, że należałoby poszukiwać co najmniej mieszkania trzypokojowego. W wyszukiwarce Tabelaofert.pl znaleźć można ok. 1140 ofert z rynku pierwotnego spełniających takie kryteria.

Rodzina teoretycznie znajduje się w znacznie lepszej sytuacji niż singiel, bo może wybierać spośród ponad 9 proc. ofert umieszczonych na tym portalu przez deweloperów. Jednak, kiedy bliżej przyjrzymy się rodzajowi dostępnych dla niej mieszkań, okaże się że w większości przypadków są to lokale o powierzchni nie większej niż 60 mkw. Zawężając poszukiwania do mieszkań trzypokojowych o powierzchni zapewniających najlepszy komfort dla czteroosobowej rodziny, czyli większych niż 70 mkw., to wybór skurczy się do ok. 90 lokali.

Zajrzyjmy pod Warszawę

Rozszerzając zakres poszukiwań o podwarszawskie miejscowości można zwiększyć szansę na znalezienie w pełni komfortowego trzypokojowego lokalu dla rodziny. Obecnie w ofercie budujących pod Warszawą deweloperów jest ok. 430 mieszkań trzypokojowych o metrażu ponad 70 m kw. Na osiedlu Rezydencja Kościuszki w Piastowie w cenie 434 tys. zł można na przykład znaleźć mieszkania nawet o metrażu 83 mkw. W podobnej kwocie w Warszawie można kupić lokal o powierzchni ponad 20 mkw. mniejszej. W pobliżu oddanej już do użytkowania inwestycji BARC Warszawa S.A. znajduje się stacja szybkiej kolejki miejskiej, którą do centrum stolicy można dojechać w kilkanaście minut.

Podobnie singiel biorący pod uwagę zakup mieszkania pod Warszawą ma do dyspozycji ponad dwa razy więcej niż w stolicy, bo aż 560 ofert spełniających jego kryteria cenowe. W niektórych pozawarszawskich inwestycjach w cenie 235 tys. zł czekają na niego nawet dwupokojowe mieszkania o powierzchni przekraczającej 50 mkw.

Źródło: BARC Warszawa S.A., Prestige Public Relations

Udostępnij artykuł: