Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,1 proc. we wrześniu. Najniższy wynik od 30 lat

Rynek pracy

Napis bezrobocie
Fot. stock.adobe.com/bnorbert3

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,1% we wrześniu 2019 r. wobec 5,2% w sierpniu br., podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Poziom bezrobocia jest najniższy od 30 lat, podkreślił resort.

Szacowana przez @MRPiPS_GOV_PL stopa bezrobocia wyniosła na koniec września 2019 roku 5,1%. Jest to spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do sierpnia. Poziom bezrobocia jest najniższy od 30 lat #bezrobocie #StopaBezrobocia #praca

“Szacowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia wyniosła na koniec września 2019 roku 5,1%. Jest to spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do sierpnia. Poziom bezrobocia jest najniższy od 30 lat. Ze wstępnych danych resortu wynika, że liczba bezrobotnych w końcu września 2019 roku wyniosła 852,4 tys. osób” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu bez zmian. Poziom 3,3 proc. utrzymany >>>

Liczba bezrobotnych spadła o 13,7 tys. osób

Oznacza to, że w porównaniu do końca sierpnia 2019 roku liczba bezrobotnych spadła o 13,7 tys. osób, tj. o 1,5%, i była o 95 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 10%), podano także.

Czytaj także: GUS: stopa bezrobocia zarejestrowanego utrzymała się na poziomie 5,2 proc. w sierpniu >>>

“We wrześniu zanotowano silniejszy spadek liczby bezrobotnych w porównaniu do ubiegłego roku, a także utrzymał się trend spadkowy stopy bezrobocia w Polsce. Cieszymy się z coraz lepszej kondycji rynku pracy oraz z faktu, że korzysta z tego coraz więcej osób” – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, cytowana w komunikacie.

Czytaj także: Bezrobocie spada. Pracodawcy inwestują w osoby o niskich kwalifikacjach >>>

Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się w województwie wielkopolskim

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 2,8%) nadal utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (8,5%), wskazał też resort.

“Według wstępnych danych wojewódzkich urzędów pracy, liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 109,2 tys. – to wzrost o 0,4 tys., tj. 0,4% w porównaniu do sierpnia” – czytamy dalej w komunikacie.

Według założeń do przyszłorocznego budżetu, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2019 r. wyniesie 5,5%, a na koniec 2020 r. – 5,1% wobec 5,8% z końca 2018 r.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: