Stopa bezrobocia w maju wzrosła do 6 proc.

Rynek pracy

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 6,0 proc. wobec 5,8 proc. w marcu - podało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Utrata pracy
Fot. stock.adobe.com/Tierney

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 6,0 proc. wobec 5,8 proc. w marcu - podało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

.@MRPiPS_GOV_PL: liczba bezrobotnych w końcu maja 2020 r. wyniosła 1 mln 11,7 tys. osób i w porównaniu do końca kwietnia 2020 r. wzrosła o ok. 46 tys. osób #StopaBezrobocia #bezrobocie #praca

"Jak wynika z szacunków resortu rodziny stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu maja 6 proc. i w porównaniu do kwietnia br. wzrosła o 0,2 pkt. proc. To mniejszy wzrost niż w kwietniu – wówczas stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc. z 5,4 proc. w marcu" - napisano w komunikacie.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes, szacowali, że w maju stopa bezrobocia wyniosła 6,2 proc.

Czytaj także: GUS: stopa bezrobocia zarejestrowanego wzrosła do 5,8 proc. w kwietniu >>>

"W porównaniu z końcem maja 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2020 r. zwiększyła się o 0,6 pkt proc." - dodano.

Liczba bezrobotnych wzrosła o ok. 46 tys. osób

Ministerstwo podało, że liczba bezrobotnych w końcu maja 2020 r. wyniosła 1 mln 11,7 tys. osób i w porównaniu do końca kwietnia 2020 r. wzrosła o ok. 46 tys. osób, czyli o 4,8 proc. W tym samym okresie z urzędów wyrejestrowało się 45,9 tys. osób.

Czytaj także: Bezrobocie w górę, ponad 3-krotnie wzrósł odsetek osób pracujących zdalnie >>>

Wzrosła liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców

Resort podał, że w maju wzrosła liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców.

"Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju br. wyniosła 72,2 tys. i była o 14 tys., czyli o 24 proc. wyższa niż w kwietniu br." - napisano.

Jak wskazano, najwięcej ofert zgłoszonych do PUP w maju br. przeznaczonych było dla pomocniczych robotników w przemyśle przetwórczym, robotników wykonujących prace proste w przemyśle, pakowaczy ręcznych, magazynierów, robotników gospodarczych, pomocniczych robotników budowlanych, robotników magazynowych, pracowników zajmujących się sprzątaniem czy sprzedawców.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: