Stopa bezrobocia w Polsce wzrosła. Czy to początek negatywnego trendu?

Komentarze ekspertów

W tym tygodniu (25.01) poznaliśmy najnowsze dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku bezrobocie wzrosło o jedną dziesiątą procenta, do poziomu 8,3%.

W tym tygodniu (25.01) poznaliśmy najnowsze dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku bezrobocie wzrosło o jedną dziesiątą procenta, do poziomu 8,3%.

Wzrost wynika przede wszystkim z czynników sezonowych, bezrobocie w tym okresie wzrasta zwykle co roku, podobnie jak w styczniu i w lutym. Według większości analityków do takiej samej sytuacji powinno dojść również i w tym roku. Do końca lutego stopa bezrobocia może wzrosnąć aż do 8,8%. Następnie przewiduje się spadek wskaźnika - w ciągu obecnego roku nawet do poziomu poniżej 8%. Polsce nie grozi więc negatywny, długotrwały trend na rynku pracy, chociaż spodziewam się, że spadek stopy bezrobocia w tym roku nie będzie już tak dynamiczny, jak w poprzednich latach.

Perspektywy polskiej i europejskiej gospodarki są pozytywne, płace rosną, więc możemy oczekiwać, że sytuacja na polskim rynku pracy, po słabym stracie na początku, w marcu po raz kolejny zacznie się poprawiać.W najbliższym czasie warto obserwować również rozwój gospodarki Wielkiej Brytanii. Wydaje się bowiem, jakby nerwowość spowodowana Brexitem jej nie dotyczyła. Przykładowo, w ubiegłym tygodniu zostały opublikowane wyniki brytyjskiego PKB w IV kwartale 2016 r., które pozytywnie zaskoczyły rocznym wzrostem o 2,2%. Wzrostowi PKB niewątpliwie pomógł słabszy funt, który działał na korzyść brytyjskich eksporterów.Złoty w mijającym tygodniu kontynuował tendencję wzrostową i w piątek rano kurs w stosunku do euro wynosił 4,35 EUR/PLN. Kurs eurodolara pod koniec tygodnia wynosił około 1,07 EUR/USD.

Malwina Krakus analityk AKCENTA (instytucja płatnicza rozliczająca i zabezpieczająca transakcje walutowe eksporterów i importerów z Europy Środkowej)

Udostępnij artykuł: