Stopy procentowe bez zmian. Belka nie wyklucza cięć na początku roku

Komentarze ekspertów

Wczorajsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się - zgodnie z oczekiwaniami większości analityków - pozostawieniem podstawowej stopy procentowej na niezmienionym poziomie. O zachowaniu status quo zdecydowały pozytywne dane napływające z polskiej gospodarki, która w III kwartale wzrosła o 3.3 proc.

Na decyzję Rady wpłynęły także optymistyczne nastroje w sektorze przemysłowym, gdzie indeks PMI wzrósł trzeci miesiąc z rzędu, do poziomu 53.2 pkt. Jednocześnie Marek Belka nie wykluczył poluzowania polityki monetarnej na początku przyszłego roku. Tu – jak podkreślił – wiele będzie zależało od poziomu inflacji, która ze względu na taniejącą ropę naftową może nadal oscylować poniżej zera.

Proszę zauważyć, że my widzimy możliwości w określonej sytuacji dalszego luzowania, dalszego obniżania stóp. Staraliśmy się podkreślić to, by samych siebie nie zaskakiwać – komentuje Marek Belka.

Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie wystąpienie prezesa ECB. Wielu komentatorów spodziewa się radykalizacji postawy Mario Draghiego, który nadal zmaga się z deflacją oraz niechęcią banków komercyjnych do udzielania kredytów przedsiębiorcom.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: