Stopy procentowe bez zmian przez cały rok, ale jest warunek

Gospodarka

Fot. Pixabay.com

Poziom stóp procentowych w Polsce pozostanie na obecnym poziomie przez cały 2018 rok, przy założeniu, że nie wystąpią sygnały o wybujałej akcji kredytowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Grażyna Ancyparowicz.

Grażyna #Ancyparowicz z #RPP: bardzo prawdopodobne, że stopy procentowe będą przez cały ten rok na obecnym poziomie

– Jeżeli nie pojawią żadne sygnały o wybujałej akcji kredytowej, a nic na to nie wskazuje, to wszystkie impulsy inflacyjne będą albo efektem bazy, albo efektem działania czynników niezależnych – czyli patrzymy na inflację bazową, to jest bardzo prawdopodobne, że stopy procentowe będą przez cały ten rok na obecnym poziomie – powiedział Ancyparowicz w wywiadzie dla Radia Wnet.

Ancyparowicz podkreśliła, że stabilizacja stóp procentowych w całym 2018 roku będzie się utrzymywać przy zastrzeżeniu, że nie wystąpią żadne szoki, ani również nie nastąpi żadna gwałtowna emisja kredytu, co może rzeczywiście przełożyć się na inflację.

– Ale nie wydaje się, by nam to groziło, bo mamy jednak cały czas problem z inwestycjami – dodała.

Koniunktura gospodarcza w ciągu 2 – 3 lat może się pogorszyć

Komentując bieżącą kondycję gospodarki krajowej, oceniła: “Mamy obecnie dobrą koniunkturę gospodarczą , ale wszystkie prognozy wskazują na to, że ta koniunktura w ciągu dwóch – trzech lat może się pogorszyć”.

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ponownie zadeklarował na styczniowej konferencji RPP, że nie widzi powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych do końca 2018 r. i dodał, że okres bez zmiany poziomu stóp może się przedłużyć poza koniec br.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian w styczniu br., co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: