Stopy procentowe zostają na rekordowo niskim poziomie. Jest decyzja RPP

Gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny.

Wykres
Fot. stock.adobe.com/g0d4ather

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny.

#RPP utrzymała #StopyProcentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny

Rada w komunikacie podkreśliła, że w najbliższych miesiącach roczne tempo wzrostu cen przyspieszy, jednak "wyraźnie" mniej niż oczekiwano w listopadowej projekcji banku centralnego."Jednocześnie według aktualnych prognoz w najbliższych miesiącach roczne tempo wzrostu cen zwiększy się, jednak ze względu na niższy niż w III kwartale ub.r. poziom cen ropy naftowej oraz zamrożenie cen energii elektrycznej skala tego wzrostu będzie wyraźnie mniejsza niż oczekiwano w listopadowej projekcji" - czytamy w komunikacie.W komunikacie z ub. miesiąca Rada napisała, że "skala tego wzrostu będzie wyraźnie mniejsza niż oczekiwano w listopadowej projekcji" (bez słowa "wyraźnie").

Spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego

"W średnim okresie ograniczająco na dynamikę cen będzie oddziaływało oczekiwane spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego. W efekcie, w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego" - czytamy dalej.Czytaj także: Minister finansów: skutki spowolnienia gospodarczego pojawią się w połowie roku >>>W ocenie Rady, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne. W kolejnych kwartałach nastąpi jednak prawdopodobnie stopniowe obniżenie się temat wzrostu PKB, podano także."Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - podsumowano.

Glapiński: nie zanosi się na zmianę stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie rozważała zmiany poziomu stóp procentowych ani w górę, ani w dół, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Według niego, stopy pozostaną niezmienione prawdopodobnie przez kolejne lata."Kadencja jeszcze będzie trwała długo. Przez 3 lata otoczenie zewnętrzne może się zachować w sposób trudny do przewidzenia. Ale na tyle, na ile można to teraz przewidywać, to ten rok do końca [będzie bez zmian poziomu stóp proc.], a następne - może tak być" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP, zapytany, czy podtrzymuje opinię wyrażoną na poprzedniej konferencji, że stopy procentowe mogą pozostać stabilne do końca kadencji tej RPP (tj. przynajmniej do początku 2022 r.)."Na razie na żadną zmianę stóp procentowych i polityki pieniężnej w Polsce się nie zanosi. Mamy bardzo ustabilizowaną sytuację. O żadnej zmianie w tę czy inną stronę nie ma mowy. Takie problem nie staje na posiedzeniu" - podkreślił szef banku centralnego.

Ancyparowicz: stopy procentowe mogą pozostać bez zmian w tym i przyszłym roku

Stopy procentowe w Polsce mogą pozostać na niezmienionych poziomach do końca tego roku i w jakiejś mierze w przyszłym roku, uważa członek RPP Grażyna Ancyparowicz."Jeżeli nic się nie zmieni, to nie jest wykluczone, że stopy będą utrzymywane do końca tego roku i w jakiejś mierze w przyszłym roku" - powiedziała Ancyparowicz na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP."Wszystkie dane wskazują na to, że nawet, jeśli będzie spowolnienie wzrostu, to dynamika będzie na poziomie zbliżonym do 2016, kiedy stopy były takie, jak teraz" - dodała.

Łon: dobrze byłoby utrzymać stopy bez zmian do końca kadencji RPP

Dobrze byłoby utrzymać stopy procentowe na obecnych poziomach do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej (tj. co najmniej do początku 2022 r.), uważa członek RPP Eryk Łon."Stabilna polityka pieniężna prowadzona przez nasz bank jest naszym wielkim atutem. Stopy są na bardzo niskim poziomie już przez dłuższy czas. Gdyby się udało do końca kadencji tej Rady utrzymać stopy na tym poziomie, uważam, że jest to bardzo ważne, bo wspiera to sferę realną i stabilizuje procesy inflacyjne" - powiedział Łon na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Wysokość stóp procentowych w Polsce

Stopa lombardowa wynosi nadal 2,5%, stopa depozytowa - 0,5%, a stopa redyskonta weksli - 1,75%, podano w komunikacie.Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP w styczniu br. prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Adam Glapiński powiedział, że stopy procentowe mogą pozostać stabilne do końca kadencji tej RPP (tj. przynajmniej do początku 2022 r.).

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: