Stopy w dół również w Turcji

Finanse i gospodarka

Potwierdziły się dane na temat kwietniowej inflacji bazowej w strefie euro. Spadła do 1%, poziomu ostatnio widzianego ponad 2 lata temu. Wskaźnik inflacji CPI znalazł się natomiast na poziomie 1,2%. Ostatnio tak nisko był ponad 3 lata temu. 

W Unii Europejskiej inflacja wyniosła 1,4%. Deflację, czyli spadek cen, obserwowano w gospodarkach Grecji, Łotwy, w Europie widoczna jest jeszcze w Szwajcarii. Największy wzrost cen na Starym Kontynencie notują Rumunia, Estonia i Wielka Brytania. Widać na tym tle, że w Polsce presja cenowa jest niska. W kwietniu wyniosła 0,8%. Tak samo więc, jak w strefie euro i większości europejskich państw, stwarza to możliwość dalszego zmniejszania kosztów pieniądza. Przyszłe decyzje banków centralnych w największym stopniu będą zależeć od ocen perspektyw ożywienia koniunktury gospodarczej. Bieżąca inflacja stwarza duże pole do działania, ale jeśli wierzyć prognozom ekonomistów, to gospodarki w kolejnych miesiącach mają odżyć, a to pociągać będzie za sobą wyższą inflację.

Kolejną odsłoną luzowania polityki pieniężnej na świcie jest głębsze od oczekiwanego cięcie stóp procentowych w Turcji. Spadły z 5% do 4,5%. Inflacja w tym kraju przekracza 6%.

Malejąca inflacja w Europie przekłada się na osłabianie się wspólnej waluty, a to szkodzi złotemu. Kurs koszyka walut złożonego po połowie z euro i dolara zbliżył się przez ostatnie dni do tegorocznej górki, ustanowionej w okolicy 3,73 zł. Jej pokonanie oznaczałoby zakończenie trendu bocznego na rynku złotego i zapowiadało trwalsze osłabienie naszego pieniądza.

Rynki nieruchomości

W kwietniu irlandzkie budownictwo było w gorszej kondycji niż miesiąc wcześniej. Wskaźnik PMI dla tego sektora obniżył się z 43,1 pkt do 41,9 pkt. Najmocniej na takim wyniku zaważyło osłabienie w segmencie komercyjnym, w przypadku którego wskaźnik poszedł w dół z 43,7 pkt do 39,8 pkt. Zniżka dotknęła również budownictwo mieszkaniowe (spadek z 45 pkt do 43,8 pkt), a wyższy odczyt mieliśmy w segmencie infrastrukturalnym, który jednak i tak pozostawał najsłabszym ogniwem rynku budowlanego w Irlandii (odnotował ruch w górę z 31,7 pkt do 34,1 pkt). W kwietniu drugi raz z rzędu obniżyły się oczekiwania dotyczące koniunktury w kolejnych 12 miesiącach. Pozostały jednak optymistyczne.

Notowany od lutego na warszawskiej giełdzie Polski Holding Nieruchomości wykazał w I kwartale 6,8 mln zł zysku netto wobec 46 mln zł straty rok wcześniej. Wynik z najmu wzrósł z 13,3 mln zł do 18,6 mln zł, a w przypadku działalności deweloperskiej zamiast straty 2,7 mln zł spółka miała zysk na poziomie 2,5 mln zł.

Zespół analiz
Home Broker

Udostępnij artykuł: