Strefa VIP: Biblioteka bankowca – czerwiec 2016

BANK 2016/05

Naomi Klein To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat. Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA, Warszawa 2016. ISBN 83-287-0282-0, str. 589.

Naomi Klein To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat. Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA, Warszawa 2016. ISBN 83-287-0282-0, str. 589.

Klimat zmienia wszystko! Taką tezę, na monstrualnej liczbie 589 stron, stawia legendarna antyglobalistka Naomi Klein, duchowa następczyni Chomsky’ego guru lewicy. W jej opinii, za problemy zmian klimatycznych odpowiadają globalne koncerny, które po wyeksploatowaniu skarbów Matki Ziemi zaczną mieć problemy z dostępem do surowców. Co gorsza, zjawiska związane z ociepleniem klimatu zniszczą dotychczasowe struktury społeczne. I w konsekwencji pozbawią je odbiorców. Najnowsza książka Klein (choć dopiero niedawno przetłumaczona na polski) to precyzyjne uderzenie w nieodpowiedzialność i rabunkową postawę wielkich firm z cennym brandem. Liderka lewicy słusznie uważa, że przy takim ich zachowaniu wobec problemów ochrony środowiska skazani jesteśmy na zagładę jako gatunek i unikalna ekosfera w skali kosmosu. Dlatego apeluje o opamiętanie i wydawanie dużych środków na nowe proekologiczne technologie, aby uratować, co się jeszcze da. To mocno porażająca lektura, zwłaszcza dla korpo szczurów. (SBW)

bank.2016.05.104.a.267xYanis Varoufakis

Globalny Minotaur. Europa, Ameryka i przyszłość światowej gospodarki.

PWN, Warszawa 2015.
ISBN 978-83-01-18340-0,
str. 286.

Grecka tragedia czy globalna choroba? W opinii byłego greckiego ministra finansów Yanisa Varoufakisa (styczeń - lipiec 2015 r.) problemy Hellady są pochodną nie tylko wielu klęsk ekonomicznych strefy euro. W dość przewrotnej i pisanej ze swadą narracji chytrze szuka sposobów na wytłumaczenie źródeł nieodpowiedzialności polityków greckich i unijnych. Autor, znany na europejskich salonach ze swojej nonszalancji, dość naiwnie tłumaczy, że kryzys z roku 2008 i w konsekwencji Eurolandu jest spowodowany nadmierną dominacją gospodarki USA w skali globu.

bank.2016.05.104.b.267xRon Czernow

Tytan. Życie Johna D. Rockefellera.

Wydawnictwo Magnum,
Warszawa 2015. ISBN 978- 83-65257-12-3,
str. 269.

Ten, jak pisze, wielki Minotaur wyssał z całego świata witalne soki w postaci kapitału, a gdy poniósł klęskę na rynku kredytów typu subprime, zaordynował innym krajom neoliberalną kurację, która pomogła tylko Ameryce. Resztę państw pozostawiając z recesją, marazmem, dodrukiem pieniądza, puchnącymi w oczach długami publicznymi etc. Słowem, jest to lektura dla tych zwolenników wolnego rynku, którzy chcą poznać mechanizmy lewackiej propagandy, obiecującej trzecią drogę, czyli de facto socjalizm. Trudno nie odnieść wrażenia, że Yanis Varoufakis jest prawdziwym spadkobiercą Marksa, Engelsa i Lenina. To książka dla ludzi o mocnych nerwach, odpornych na miazmaty populizmu. (SBW)

Król kapitalizmu Do zupełnie innych wartości niż Varoufakisa odwołuje się ciekawie napisana przez Rona Chernova biografia Johna D. Rockefellera. To najsłynniejszy klan gospodarczych wizjonerów (obok takich rodzin, jak Ford czy Cornegie), który zbudował od podstaw filary amerykańskiej potęgi gospodarczej. Co ważne, widać jak typowe wartości moralne XIX i XX-wiecznego WASP-a (czyli białego, anglosaskiego protestanta) przekładały się na trafność jego decyzji biznesowych. Można wręcz uznać, że trzeźwy osąd ryzyka inwestycyjnego Johna D. Rockefellera był głęboko osadzony w mieszczańskim etosie pracy, kulcie powściągliwości i skłonności do oszczędzania. Rozpatrując jego losy, mimo woli przypominamy sobie barwne postacie lodzzermenschów odmalowane w reymontowskiej "Ziemi Obiecanej". Ale ponieważ Ameryka nie traciła swoich elit z powodu działań zaborców, tylko od XIX w. skutecznie skupowała z całego świata wybitne umysły, mit american dream wciąż funkcjonuje. Polacy to doskonale rozumieją, bowiem I Rzeczpospolita, ze swoją tolerancją religijną, wolnością osobistą i wielokulturowością, była od połowy XVI do początku XVIII w. podobnym miejscem na ziemi. Dla mnie biografia Johna D. Rockefellera jest dowodem, że powiedzenie "chcieć to móc" ma często realny, materialny wymiar, dając na pokolenia narodom powody do dumy i optymizmu. (SBW)

 

Udostępnij artykuł: