Strefa VIP: Biblioteka bankowca – czerwiec 2016

BANK 2016/05

Naomi Klein To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat. Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA, Warszawa 2016. ISBN 83-287-0282-0, str. 589.

Naomi Klein To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat. Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA, Warszawa 2016. ISBN 83-287-0282-0, str. 589.

Klimat zmienia wszystko! Taką tezę, na monstrualnej liczbie 589 stron, stawia legendarna antyglobalistka Naomi Klein, duchowa następczyni Chomsky’ego guru lewicy. W jej opinii, za problemy zmian klimatycznych odpowiadają globalne koncerny, które po wyeksploatowaniu skarbów Matki Ziemi zaczną mieć problemy z dostępem do surowców. Co gorsza, zjawiska związane z ociepleniem klimatu zniszczą dotychczasowe struktury społeczne. I w konsekwencji pozbawią je odbiorców. Najnowsza książka Klein (choć dopiero niedawno przetłumaczona na polski) to precyzyjne uderzenie w nieodpowiedzialność i rabunkową postawę wielkich firm z cennym brandem. Liderka lewicy słusznie uważa, że przy takim ich zachowaniu wobec problemów ochrony środowiska skazani jesteśmy na zagładę jako gatunek i unikalna ekosfera w skali kosmosu. Dlatego apeluje o opamiętanie i wydawanie dużych środków na nowe proekologiczne technologie, aby uratować, co się jeszcze da. To mocno porażająca lektura, zwłaszcza dla korpo szczurów. (SBW)

Yanis Varoufakis

Globalny Minotaur. Europa, Ameryka i przyszłość światowej gospodarki.

PWN, Warszawa 2015.
ISBN 978-83-01-18340-0,
str. 286.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: