Strefa VIP: Cała wstecz!

BANK 2017/06

Wśród reform „dobrej zmiany”, dwie spowodują najbardziej dalekosiężne i być może najbardziej negatywne skutki: reforma edukacji oraz reforma ochrony zdrowia. Na temat tej pierwszej z profesorem matematyki Zbigniewem Marciniakiem rozmawiał Krzysztof Mika.

Panie profesorze, czy przypadkiem nie przesadzamy z tą krytyką reformy oświaty? Przecież szkoła zawsze jakaś będzie… Może to tylko niechęć do PIS?

 – Problem jest znacznie poważniejszy i nie zależy od sympatii politycznych – Polska nie ma polityki edukacyjnej. Cała dyskusja przy okazji wprowadzanych zmian nie dotyka fundamentalnej kwestii: po co, czego i jak chcemy uczyć? Jak mają wyglądać powiązania oświaty ze szkolnictwem wyższym, z potrzebami gospodarki, z aspiracjami edukacyjnymi społeczeństwa? Jak szkoła ma odpowiadać na potrzeby otoczenia krajowego oraz na uwarunkowania zewnętrzne?

A wcześniej taka polityka funkcjonowała?

 – Nie, ale dotychczasowy system oświaty lepiej uwzględniał wskazane wcześniej czynniki zewnętrzne w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: