Strefa VIP: Klincz

BANK 2012/07- 08

W najdłuższy weekend w roku spływaliśmy kajakami leniwym nurtem mazurskiej rzeki Krutyni. Na brzegach pleniła się zieleń, w szuwarach rechotały żaby, wiosła rytmicznie pluskały, a nasz dużo starszy kolega wykładał niespiesznie swoje życiowe poglądy, zgodnie z którymi tylko użyteczne zajęcia mają sens.

Michał Szymański

Użyteczne – precyzował ospale – to znaczy opłacane sowicie przez społeczeństwo, z własnej i nieprzymuszonej członków społeczeństwa woli. Było w tym wszystkim nieco prowokacji. Wszak starszy kolega perorował wobec przyszłej filozofki, kulturoznawcy, młodej malarki i historyka literatury, więc osób w tym akurat kontekście zupełnie bezużytecznych, dozgonnie skazanych na społeczne pasożytnictwo. Ale za prowokacją kryła się realna groza pociemniająca sielskie mazurskie pejzaże. W powolnie roztaczanej wizji pieniądz decydował o wszystkim, dzielił ludzi na zbędnych i potrzebnych, wdzierał się w najintymniejsze zakamarki życia. Nie było już osób, byli płatnicy i pożyczkodawcy, nie było relacji, były transakcje. Ot – świat poddany totalnej władzy finansów.

[alebankmodule origin="..."

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: