Strefa Vip: Kroniki bankowe NR 4 – kwiecień

BANK 2015/04

Preambuła Kwiecień, co przeżywamy od niepamiętnych czasów, to znaczy od lat 60., jest dla Polaków miesiącem Pamięci Narodowej. Kto pamięci swej hołduje, ten wie, że jeszcze kiedy było "wtedy", czyli już bardzo dawno temu, kazano nam w szkołach czcić pamięć Walki Całego Narodu. A przecież były inne miesiące, gdzie jakoś bardziej można było czcić: sierpień, wrzesień, styczeń. Ale jakoś nie szło czcić.

Przemysław Wiśniewski

Z czczeniem października, który był w listopadzie, było o tyle dobrze, że organizowano akademie, które rozwijały zmysł organizacji kopsnięcia się w długą, który to kolokwializm oznaczał słodkie uczucie ominięcia zakładu naukowego zwanego szkołą i udanie się, najlepiej w zacnym towarzystwie, do Łazienek lub na tzw. Zwałkę vel Kurhan Kucejki vel Powstania Warszawskiego, czy gdziekolwiek indziej, na przykład do kina Czerniaków! Nasz tu poniżej omawiany kwiecień zbladł jako święto tak jakoś zaraz po marcu. Ale przetrwał. Z innymi świętami poszło nieco gorzej.

25 LAT TEMU CZYLI KWIECIEŃ 1990

Jeśli preambuła była o naszej pamięci, to i dalej o niej ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: