Strefa VIP: Licytacja biblioteki Banku Polskiego

BANK 2010/05

W środę 14 maja 1879 r. ukazało się we wszystkich tytułach prasy warszawskiej, krajowej i w tytułach zagranicznych ogłoszenie byłego już Banku Polskiego o licytacji całości zbiorów z biblioteki. Kolekcja była znakomita, a dzieła gromadzono już od chwili założenia banku w 1828 r.

Przemysław Wiśniewski

Przy wsparciu Henryka hr. Łubieńskiego gromadzono dorobek wiedzy ekonomicznej, handlowej, bankowej, zakupując i prenumerując książki i czasopisma. Asygnowano na ten cel poważne środki.

Gromadzono prace z zakresu: hutnictwa, przemysłu żelaznego, budowy dróg lądowych i kanałów, przemysłu tkackiego, papiernictwa i drukarstwa. Już w pierwszym roku istnienia banku wartość zgromadzonych w bibliotece dzieł wynosiła ponad 5000 zł polskich. W następnych latach wydawano stale od 6000 do 10 000 zł. Władze Banku Polskiego nawiązały stosunki z najlepszymi wydawcami i księgarzami z Hamburga, Wrocławia, Wiednia i Londynu. Ozdobą biblioteki były znakomite zbiory Kajetana Kwiatkowskiego, szambelana króla Stanisława Augusta.

Pomyślne lata ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: