Strefa Vip: Operacja „Żądło”

BANK 2014/01

Can’t see the wood for the trees, Can’t see the forest for the trees.1 Nie zobaczymy drewna ani lasu, patrząc na drzewa. Aby szczegóły nie przesłaniały nam istoty rzeczy, potrzebujemy dystansu.

Can’t see the wood for the trees, Can’t see the forest for the trees.1 Nie zobaczymy drewna ani lasu, patrząc na drzewa. Aby szczegóły nie przesłaniały nam istoty rzeczy, potrzebujemy dystansu.

JERZY CICHOWICZ

Tym przysłowiem i idiomem posłużył się Ernesto Haikewitsch z firmy Gemalto, opisując ich korporacyjne podejście do jasności roztaczanych wizji i długoterminowych rozwiązań1. Doskonale opisuje też ono mój dylemat wyboru po powrocie z 28 edycji CARTES w Paryżu. O czym napisać, co wybrać, aby oddać możliwie jak najwięcej z pojawiających się tam innowacyjnych rozwiązań i wyłaniających się trendów? Na 35 000 m2 zaprezentowało swoje rozwiązania 435 firm ze 137 krajów. Stoiska te odwiedziło 19 072 specjalistów, a 1586 spośród nich wzięło udział w konferencyjnych prezentacjach. Wszystkich zainteresowanych szczegółami tej wystawy odsyłam z konieczności do strony internetowej3, na której znajdują się filmowe relacje z poszczególnych dni wystawy, brawurowo komentowane przez Simon Gough z Daily News.

Ja swoją relację z konieczności, ale także z głębokiego szacunku dla rzeczy pięknych i dobrych, ograniczę do jednego rozwiązania. Mój wybór nie jest przypadkowy. Wybrane przeze mnie rozwiązanie zostało uhonorowane na tegorocznej wystawie CARTES prestiżową nagrodę SESAMES w kategorii „Hardware”. Niejednokrotnie pisałem, że nagrody te uważam za swoisty „Złoty Kompas”. Ze względu na skład jurorów konkursu przyznawane nagrody dobrze odzwierciedlają pojawiające się na rynku trendy i pomagają wyłowić najbardziej obiecujące rozwiązania.

Łączność komórkowa dla drzew?

Nie będę oryginalny, twierdząc, że w tym rozwiązaniu mamy prawdopodobnie do czynienia z najbardziej kreatywnym sposobem rozwiązania rzeczywistego problemu przez wykorzystanie istniejącej już technologii. Problem brazylijskiej agencji zajmującej się m.in. ochroną środowiska naturalnego (IBAMA4) była zmiana sposobu działania grup przestępczych zajmujących się rabunkowym wyrębem cennych drzew w amazońskich lasach tropikalnych. Pomimo że lasy te od 1970 r. zmniejszyły się o jedną piątą, to nadal jest to 1,4 mld ha.

To powierzchnia mniej więcej równa USA. Ze względu na wielkość obszaru najskuteczniejszym sposobem śledzenia nielegalnego wyrębu lasów były systemy satelitarne. Gdy przestępcy zaczęli kraść drewno poprzez wyrąb pojedynczych, ale za to najcenniejszych drzew i do tego jeszcze znajdujących się w większym rozproszeniu, systemy satelitarne okazały się nieskuteczne. Dlatego też skonstruowano nowe urządzenie do cichego powiadamiania agentów o wyrębie i śledzenia przemieszczanych pni drzew.

Firma technologiczna Cargo Tracck™ opracowała urządzenie o nazwie Invisible Tracck™. Wykorzystano w nim kombinację znanego z innych zastosowań moduł Cinterion® M2M firmy Gemalto, oznaczonego symbolem BGS25, najnowszych algorytmów lokalizacyjnych i technologii wymiany danych (RED6), któ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: