Strefa VIP: Tu rządzi przyroda

BANK 2011/01

Mieszkańcy Caye Caulker zapomnieli o upływie czasu. Nie mierzą też temperatury powietrza. Zwykle określają ją na trzy sposoby: "OK", "trochę za ciepło" i "trochę za zimno". Mało kto interesuje się polityką, gospodarką czy kulturą. To wszystko zeszło na plan dalszy. Tu odpoczywa się nad błękitnymi lagunami głównie w cieniu kokosowych palm.

Aleksander Z. Rawskiy

Nic więc dziwnego, że Belize – skrawek lądu zanurzony w Morzu Karaibskim – jest wymarzonym miejscem dla ludzi, którzy chcą oderwać się od współczesnego świata i zapomnieć o nim na amen. Na tej wyspie na Morzu Karaibskim nadchodzący dzień zwiastuje nie pianie koguta, ale westchnienia żółwi, które wyspę wybrały na miejsce miłosnych igraszek. – Tutaj rządzi wyłącznie przyroda – twierdzi Maria Xolo. Prowadzony przez nią hotel, kilka drewnianych domków na palach, jest całkowicie samowystarczalny. Wodę, prosto z podziemnego źródła, gromadzi się w blaszanym zbiorniku. Energia elektryczna pochodzi z baterii słonecznych. W pokojach nie ma telewizji, radia, klimatyzacji, a często żarówkę zastępuje lampa naftowa lub świeczka. Ale przecież nie przyjeżdża się tu po to, żeby korzystać ze zdobyczy cywilizacji.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: