Strefa VIP: W rytmie samby

BANK 2010/01

W Rio de Janeiro, w czasie karnawałowego świętowania, odradza się kult przemieszania czarnej krwi niewolników z białą krwią europejskich emigrantów i fioletową Indian. Na ulicach i na Sambodromie powszechne staje się przywdziewanie cudzej skóry.

Tekst i zdjęcia: Aleksander Z. Rawski

Jeśli jednak komuś nie uda się zobaczyć corocznego, karnawałowego szaleństwa szkół samby, może jego namiastkę przeżyć w nocnych klubach. Każdy taksówkarz zna ich adresy; zawiezie na miejsce i poczeka na klienta – nawet do rana (nie trzeba płacić z góry). Mitem jest bowiem wyobrażenie o intensywnym nocnym życiu całego 14-milionowego Rio de Janeiro. Ogranicza się ono do kilku nadmorskich bulwarów i paru nocnych klubów w centrum miasta. Imprezy rozpoczynają się zwykle dwie godziny przed północą i kończą o czwartej rano. Wstęp, w zależności od kategorii lokalu, wynosi 30-50 USD. Za napoje, trunki i jedzenie płaci się oddzielnie.

Wokół sceny stoją gęsto ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: