Strefa VIP: Wyspa stu wulkanów

BANK 2010/03

Lanzarote oczarowuje tropikalną roślinnością, krajobrazem, kolorami nieba i... 330 słonecznymi dniami. Nikt stąd nie wyjedzie zawiedziony.

Tekst i zdjęcia Aleksander Z. Rawski

W Lanzarote jest coś, co przyciąga i nie pozwala zapomnieć o wyspie. Może sprawia to specyficzna atmosfera tego skrawka lądu, niepowtarzalny krajobraz zastygłych form skalnych, tropikalna, bujna roślinność, piaszczyste plaże…? Każda z nich ma inny kolor, nną fakturę piasku. Od śnieżnobiałych plaż Papagayo na południu wyspy, przez żółte w Puerto del Carmen i Costa Teguise, aż po purpurowo-czarne na północy. Krajobraz wyspy doskonale harmonizuje ze sztuką. Mieszkańcy bowiem preferują tradycyjne budownictwo. Poza Arrecife, stolicą wyspy, prawie całkowicie brak jest wysokiej zabudowy. Ogromny wpływ na to wywarły artystyczne koncepcje zagospodarowania Lanzarote przez Cesara Manrique. Dzięki temu linia brzegowa nie jest oszpecona wielopiętrowymi hotelami. Wszystko tu współgra z naturą.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: