Sukces gliwickiego samorządu i Grupy Gumułka

Finanse i gospodarka

Sukces gliwickiego samorządu - dzięki wsparciu ekspertów Grupy Gumułka miasto odzyskało w tym roku już ponad 2 mln podatku VAT. Było to możliwe również dzięki orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sukces gliwickiego samorządu - dzięki wsparciu ekspertów Grupy Gumułka miasto odzyskało w tym roku już ponad 2 mln podatku VAT. Było to możliwe również dzięki orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Specjaliści Grupy Gumułka od kilku miesięcy pomagają samorządowcom z Gliwic w staraniach o odzyskanie podatku VAT, wpłaconego kilka lat temu fiskusowi, m. in. w związku z budową basenu Olimpijczyk. - Nasze działania polegają na reprezentacji przed organami skarbowymi, przygotowaniu dokumentacji, wsparciu prawnym. Prowadzimy kompleksowy audyt podatkowy, którego celem jest optymalizacja podatkowa i odzyskanie części środków - wyjaśnia Dariusz Orczykowski, menedżer Działu Doradztwa Grupy Gumułka.

I to się udaje. Specjaliści Grupy Gumułka pomogli gliwickiemu samorządowi odzyskać już ponad 2 mln zł. Pieniądze kilka dni temu wpłynęły na miejskie konto.

Jak doszło do zwrotu? Jak wyjaśnia Dariusz Orczykowski, Gliwice i inne jednostki samorządu terytorialnego, realizując inwestycje, które następnie były przekazywane ich jednostkom budżetowym, nie odliczały od nich należnego podatku. Wynikało to z przyjętego stanowiska, że nie ma związku pomiędzy wydatkami a opodatkowaną sprzedażą, sprzedaż taką realizuje bowiem już jednostka budżetowa. Eksperci Grupy Gumułka możliwość odzyskania VAT oparli jednak na korzystnym orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE, na podstawie którego powiązali zakupy związane z inwestycją realizowaną ze sprzedażą opodatkowaną realizowaną przez jednostkę budżetową. Tym samym VAT można było odzyskać.

- To nie jedyne miliony, które zasiliły budżet miasta w ostatnich latach z odzyskanego podatku VAT, choć ten przypadek był szczególny - zaznacza Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. - Dbałość o finanse procentuje, co widać patrząc na rozwój miasta. Gliwice na różne sposoby starają się dbać o publiczne pieniądze. Jednym z takich sposobów jest również oddawanie w dzierżawę nowych hal sportowych. Dzięki takim przedsięwzięciom obiekty sportowe lepiej funkcjonują służąc mieszkańcom, a także będzie można odliczyć od tych inwestycji podatek VAT. I tym samym rzeczywisty koszt wybudowanie tych obiektów zamiast 46 mln zł z budżetu miasta wyniesie około 10 mln mniej - podkreśla Marek Jarzębowski.

Jak dodaje Dariusz Orczykowski, samorządy coraz częściej korzystają z usług doradców podatkowych. - W czasach kryzysu zarządzający miejską czy powiatową kasą wiedzą, że oszczędności podatkowe są możliwe. Po tym względem coraz bardziej przypominają prywatnych przedsiębiorców - wyjaśnia ekspert Grupy Gumułka.

Odzyskiwanie VAT to kolejna ważna usługa świadczona na rzecz samorządów przez Grupę Gumułka. Inną jest ocena ewentualnych nieprawidłowości powstających przy rozliczaniu podatku dochodowego przez firmy mające na terenie gminy swoje oddziały. Grupa Gumułka specjalizuje się również w badaniu sprawozdań finansowych oraz w audytach personalnych gmin.

Źródło: Grupa Gumułka

Udostępnij artykuł: