Super Eko Uniejów!

Polecamy

Myślę, że wciąż niewiele osób, nawet biegłych w uzdrowiskowej geografii Polski, potrafi prawidłowo zlokalizować na mapie Uniejów. I nie powinno to nawet za bardzo dziwić, skoro to najmłodsze polskie uzdrowisko, zbudowane praktycznie od podstaw. Stało się tak dzięki odkryciu tu bogatych złóż geotermalnych i ich kompleksowym wykorzystaniu do celów rozbudowy infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej, rehabilitacyjnej oraz uzdrowiskowej.

Myślę, że wciąż niewiele osób, nawet biegłych w uzdrowiskowej geografii Polski, potrafi prawidłowo zlokalizować na mapie Uniejów. I nie powinno to nawet za bardzo dziwić, skoro to najmłodsze polskie uzdrowisko, zbudowane praktycznie od podstaw. Stało się tak dzięki odkryciu tu bogatych złóż geotermalnych i ich kompleksowym wykorzystaniu do celów rozbudowy infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej, rehabilitacyjnej oraz uzdrowiskowej.

Uniejów status uzdrowiska uzyskał bowiem dopiero w roku 2012 i jest też pierwszym polskim uzdrowiskiem termalnym, jedynym w województwie łódzkim, pięknie położonym nad Wartą. Jego położenie w samym centrum naszego kraju, w bliskiej odległości od największych polskich aglomeracji, dobre połączenie komunikacyjne (dzięki nowym autostradom), lokalne atrakcje to dodatkowe atuty. Jednak zdecydowanie największym pozostaje tutejsza gorąca solanka o temperaturze 68°C, wydobywana z głębokości ponad 2 km, posiadająca walory lecznicze. Jest to woda mineralna chlorkowo-sodowa z zawartością m.in. aktywnych związków siarki, jodu, potasu, magnezu czy fluoru.Solanka ta może być wykorzystywana zarówno do celów leczniczych w wannach i basenach (stanu pourazowe, choroby reumatologiczne, skórne, neurologiczne itp.), w postaci inhalacji (choroby układu oddechowego) czy krenoterapii (kuracji pitnych w przypadkach schorzeń układu pokarmowego). Ale wody geotermalne są tu wykorzystywane również do celów rekreacyjno-turystycznych (stworzony tu kompleks basenów ze stała temperaturą ok. 33-35°C stał się nie tylko lokalną atrakcją, ściągającą tłumy przez cały rok), ale przede wszystkim – jako naturalne, odnawialne i ekologiczne źródło energii, wykorzystywane do ogrzewania mieszkań i budynków publicznych czy nawet podgrzewania murawy boisk piłkarskich na lokalnym kompleksie sportowym. Nowoczesne technologie i geotermalna teraźniejszość doskonale komponuje się tu z wielowiekowym dziedzictwem. Najmłodsze polskie uzdrowisko to jednocześnie miejscowość o bogatej historii (prawa miejskie z XIII wieku), o której zaświadczają m.in. pięknie odrestaurowany XIV-wieczny zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich z otaczającym go parkiem oraz miejska kolegiata z tego samego okresu, a także stare cmentarze: żydowski, ewangelicki, katolicki czy prawosławna cerkiew.

Ostatnie lata to wręcz boom inwestycyjny – na pustych do tej pory polach nad wartą wyrosły tu nowe hotele, ośrodek uzdrowiskowy, stylizowany kasztel rycerski, skansen z wiatrakami, dworek szlachecki i zagroda młynarska. To wszystko efekty przemyślanej strategii rozwoju miasta, która opiera się właśnie na kompleksowym zagospodarowaniu bezcennego wręcz naturalnego bogactwa, jakim okazała termalna solanka (trochę przypadkowo odkryta tu w roku 1979 przy próbnych odwiertach naftowych). To właśnie to odkrycie zdeterminowało wszelkie działania władz samorządowych i doprowadziło do stworzenia tu wręcz ekologicznej enklawy, w której ochrona środowiska jest priorytetem. Dlatego hasło „Uzdrowisko Uniejów – w harmonii z przyrodą” nie jest tylko hasłem reklamowym, ale codzienną praktyką. A budowanie świadomości proekoloicznej zaczyna się tu od przedszkoli i szkół. A stworzone tu komiksy z Duchem Termoaktywnym mogą stanowić dla innych wręcz godny naśladowania wzór edukacyjny.Komisja Konkursowa I edycji prestiżowego konkursu EKO HESTIA SPA (organizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP oraz jedyne polskie towarzystwo ubezpieczeniowe, zlokalizowane w uzdrowisku – sopocką Grupę Ergo Hestia), skierowanego do polskich miejscowości uzdrowiskowych, które inwestują w ochronę środowiska, nie miała żadnych wątpliwości i była jednomyślna w swoim wyborze. Najmłodsze i – póki co – jedyne polskie uzdrowisko termalne – zdecydowanie zasłużyło na miano najbardziej ekologicznej polskiej miejscowości o statusie uzdrowiskowym. Nagroda finansowa w wysokości 100 tysięcy złotych trafiła zatem w dobre ręce i zostanie spożytkowana na dalszą inwestycje, związane z ochroną środowiska i budowaniem proekologicznej świadomości mieszkańców oraz licznych gości nawarciańskiego grodu. Warto zatem odwiedzić Uniejów, aby na miejscu przekonać się, czym zasłużył na zaszczytne wyróżnienie i jak wykorzysta tę nagrodę, bo zapowiadana przez burmistrza nowa ścieżka edukacyjna na terenach zielonych i parkowych powstanie tu już w tym roku!

http://uniejow.pl/download/publikacje_informacyjne/Termoaktywny_komiksUniejow_2011_Smartlink.PDFhttp://ekouniejow.pl/

Wojciech Fułek

Udostępnij artykuł: