Świat powita Nowy Rok europejskim winem musującym

Gospodarka

Światowa produkcja wina w 2018 roku wyniosła (według szacunków International Organisation of Vine and Wine) 7,5 miliarda galonów (28,2 mld litrów), co oznacza, że na jednego mieszkańca naszej planety przypadał 1 galon wyprodukowanego wina. Galon to 3,785 litra.

Fot. Pixabay.com

Światowa produkcja wina w 2018 roku wyniosła (według szacunków International Organisation of Vine and Wine) 7,5 miliarda galonów (28,2 mld litrów), co oznacza, że na jednego mieszkańca naszej planety przypadał 1 galon wyprodukowanego wina. Galon to 3,785 litra.

Według danych #Eurostatu w 2017 roku państwa #UE wyeksportowały 809 mln litrów wina musującego, z czego 61 % trafiło do innych państw członkowskich UE

Światowa produkcja wina wzrosła w mijającym roku o  12 %. Najlepszym dla producentów wina rokiem był 2004, gdy wyprodukowano 30 mld litrów.Największym producentem na świecie są Włochy, na które przypada 17 % światowej produkcji wina, następna w kolejności jest Francja – 16 % i Hiszpania – 15%. Kolejne miejsca zajmują: Stany Zjednoczone (8% światowej produkcji), Argentyna i Chile (po 5%) i Australia (4%).Hiszpania wyprodukowała najwięcej wina na osobę – 87 litrów. Następne miejsca zajmują Włochy – 79,5 litry, Chile -  71,9 litrów, Francja – 68,1 litrów. Europejska produkcja wina wzrosła w 2018 r. po suszach i przymrozkach, które zmniejszyły plony w roku 2017.W roku 2017 Europa miała 4 miliony hektarów winnic, czyli 53 % światowej powierzchni winnic. Najwięcej - 970 tys. ha  ma Hiszpania, 790 tys. ha Francja, 695 tys. ha Włochy, 195 tys. ha Portugalia,  190 tys. ha.  Rumunia, Grecja i Niemcy mają około 100 tys. ha. Z państw spoza Europy największą powierzchnię winnic mają Chiny – 870 tys. ha, Turcja – 448 tys. ha i Stany Zjednoczone – 441 tys. ha.

Produkcja wina w wybranych krajach w 2018 roku
KrajUdział w produkcji światowejmln litrówlitry na mieszkańca
Włochy17%4845,379,5
Francja16%4637,168,1
Hiszpania15%4088,287,1
USA8%2388,67,6
Argentyna5%1449,834,1
Chile5%1290,871,9
Australia4%1249,249,2
Chiny4%1097,80,0
Niemcy3%980,411,4
Afryka Południowa3%950,115,1
Nowa Zelandia1%299,060,6
Całkowity100%28182,43,8
Źródło: International Organisation of Vine and Wine

Europa przoduje też w produkcji i eksporcie wina musującego. Według danych Eurostatu w 2017 roku państwa UE wyeksportowały  809 mln litrów wina musującego, z czego 61 % trafiło do innych państw członkowskich UE. 91 % eksportu win musujących pochodzi z Włoch , Francji i Hiszpanii.Włochy wyeksportowały 367 mln litrów wina musującego,  Francja 184 mln litrów, Hiszpania 183 mln litrów. 30 mln litrów wina musującego wyeksportowały Niemcy, a 10 mln Łotwa.Wino musujące z krajów UE eksportowane jest przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych (40%), Rosji (10 %), Japonii (8%), Szwajcarii (8%), Kanady (4%). Unia Europejska importuje też wina musujące, głównie z Australii i Południowej Afryki.W 2017 r. państwa członkowskie UE sprowadziły 7,4 mln litrów wina spoza Unii, z czego 1,9 mln litrów z Australii, 1,7 mln litrów z Południowej Afryki, 1,1 mln litrów z Chile, 0,6 mln litrów z Nowej Zelandii, 0,4 mln litrów z Argentyny, Stanów Zjednoczonych i Mołdawii.
Udostępnij artykuł: