Świąteczny Stół Pajacyka: pomoc żywnościowa dla dzieci w Polsce i na świecie

Nie tylko finanse

Już 3 grudnia odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja „Świątecznego Stołu Pajacyka”. Tego dnia właściciele lokali gastronomicznych przekazują 10% dziennego obrotu na rzecz osób potrzebujących wsparcia żywnościowego. Jak restauratorzy mogą włączyć się do akcji? ‒ informują Organizatorzy akcji.

dziecko jedzące kanapkę
Fot. stock.adobe com / spass

Już 3 grudnia odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja „Świątecznego Stołu Pajacyka”. Tego dnia właściciele lokali gastronomicznych przekazują 10% dziennego obrotu na rzecz osób potrzebujących wsparcia żywnościowego. Jak restauratorzy mogą włączyć się do akcji? ‒ informują Organizatorzy akcji.

Ponad 450 lokali gastronomicznych, w tym puby, restauracje i kawiarnie, wzięło udział w zeszłorocznej (2020) odsłonie Świątecznego Stołu Pajacyka.

W 2020 roku, dzięki pomocy właścicieli lokali gastronomicznych w całej Polsce, udało się zebrać ponad 103 tys. złotych

Ta coroczna akcja charytatywna ma na celu wsparcie programów dożywiania w Polsce i na świecie, ale i pomoc dla poszkodowanej przez pandemię COVID-19 polskiej gastronomii.

Czytaj także: Milion kilometrów do pokonania – SGB wspiera dzieci w akcji RakReaton

Gastronomia na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego

W tym roku Świąteczny Stół Pajacyka obchodzi okrągłe, 20. urodziny, jest więc to szczególny dzień  dla wszystkich zaangażowanych we wsparcie osób zagrożonych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Dzięki przekazaniu 10% dziennego obrotu każdy właściciel lokalu gastronomicznego może włączyć się w działania Polskiej Akcji Humanitarnej.

‒ Rok temu, mimo restrykcji pandemicznych i bardzo trudnej sytuacji w gastronomii, setki lokali odpowiedziały na nasz apel. Wiemy już, że wielu restauratorów także w tym roku włączy się do akcji.

To bardzo ważne, bo przez pandemię potrzeby w zakresie dożywiania gwałtownie wzrosły – mówi Inez Jaworska z PAH.

Czytaj także: Święta to dla Polaków nie tylko prezenty i choinka, ale i okazja do wsparcia inicjatyw charytatywnych

Dla dzieci w Polsce i na świecie

Pozyskane w ramach akcji środki finansują program wsparcia dzieci „Pajacyk”. Dzięki „Pajacykowi” uczniowie mogą zjeść często jedyny pełnowartościowy i ciepły posiłek w ciągu dnia. Z uwagi na znaczny wzrost liczy osób zagrożonych głodem na świecie ‒ aż do 42 mln osób ‒ wsparciem żywnościowym zostaną objęci także mieszkańcy krajów, w których PAH działa od lat.

Do akcji dołączają zarówno duże sieci gastronomiczne, jak i mniejsze restauracje rodzinne czy kawiarnie. Wśród nich są lokale z Krakowa, Myślenic, Warszawy, Zakopanego, Wrocławia czy Jeleniej Góry.

Pełną, na bieżąco aktualizowaną, listę biorących udział w akcji lokali można znaleźć na mapie Świątecznego Stołu Pajacyka: https://www.pajacyk.pl/swiateczny-stol-pajacyka/

W 2020 roku, dzięki pomocy właścicieli lokali gastronomicznych w całej Polsce, udało się zebrać ponad 103 tys. złotych.

By zarejestrować swój lokal do udziału w akcji, wystarczy do 21 listopada wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/formssp

Udostępnij artykuł: