50. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos: PZU i Pekao wspólnie zorganizują Dom Polski

Wydarzenia

Po raz drugi podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powstanie Dom Polski - niezwykła przestrzeń polskiego biznesu, efekt działań PZU oraz Banku Pekao. Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos odbędzie się w terminie 21-24 stycznia 2020 r.

Dom Polski w Davos
Fot. PZU i Pekao

Po raz drugi podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powstanie Dom Polski - niezwykła przestrzeń polskiego biznesu, efekt działań PZU oraz Banku Pekao. Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos odbędzie się w terminie 21-24 stycznia 2020 r.

Po raz drugi podczas Światowego Forum Ekonomicznego w #Davos powstanie Dom Polski - efekt działań @GrupaPZU oraz @BankPekaoSA #PZU #Pekao #WEF2020 @Davos

W czasach, gdy Europę dzieliła żelazna kurtyna, a Wschód z Zachodem prowadziły zimną wojnę, powstała idea, która przyczyniła się do przełamania impasu i załagodzenia niejednego sporu gospodarczo-politycznego. Mija właśnie pół wieku od momentu narodzin tej inicjatywy oraz pierwszego historycznego spotkania liderów polityki, nauki i biznesu. Mowa o Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, którego jubileuszowa 50. edycja odbędzie się w dniach 21-24 stycznia br.

Spotkanie światowych liderów

Forum gromadzi najważniejszych przywódców politycznych, przedstawicieli rządów, prezesów największych firm, szefów organizacji pożytku publicznego, intelektualistów i naukowców. Uczestnicy poruszają kwestie dotyczące kluczowych wyzwań ekonomicznych
oraz społecznych, ważnych z punktu widzenia światowej gospodarki i całej ludzkości.

Czytaj także: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos: prezydent otworzył Dom Polski Banku Pekao i PZU >>>

W Davos można spotkać prezydenta USA (pierwszy w tej roli gościł Bill Clinton), byłego prezesa Microsoft Billa Gatesa, który przyjeżdża regularnie od 1996 r., jak również wiele innych osobistości, które swoją obecnością nadają rangę i wyznaczają kierunek najważniejszym światowym dyskusjom i trendom. W sumie, corocznie w Forum uczestniczy ok. 3000 reprezentantów pochodzących ze 110 krajów.

Tu rozgrywa się historia świata

Na przestrzeni lat podczas Forum w Davos efektem wielu spotkań były zasadnicze zmiany gospodarcze lub polityczne. Jednym z przykładów jest współczesne otwarcie krajów Zachodu na Chiny. W 1979 r. po raz pierwszy w Davos pojawiła się delegacja Chińskiej Republiki Ludowej, a samo spotkanie zaowocowało stworzeniem corocznego wydarzenia „China Business Summit”, które od 2007 r. – już jako cykliczne „Summer Davos” – odbywa się właśnie w Chinach.

W 1987 r. w Davos ówczesny minister spraw zagranicznych Niemiec Zachodnich Hans-Dietrich Genscher apelował o zmianę podejścia krajów Zachodu do ZSRR, w którym trwały ważne reformy gospodarcze i polityczne. Część historyków uważa jego przemówienie za krytyczny wyznacznik końca zimnej wojny. Davos to także miejsce symbolicznego końca polityki apartheidu. Tu bowiem Nelson Mandela z prezydentem F.W. de Klerkiem w 1992 r. doszli do porozumienia w sprawie transformacji RPA. Z kolei w 1989 r. odbyły się pierwsze spotkania na szczeblu ministerialnym Korei Północnej i Południowej. 

Arena światowego biznesu

Forum Ekonomiczne w Davos to przede wszystkim wielki, światowy biznes. Organizatorzy precyzyjnie dbają o odpowiedni garnitur gości – uczestnicy chcący otrzymać zaproszenie powinni reprezentować firmy i organizacje o wielkim potencjale oraz wysokich dochodach.

To idealne miejsce dla tych, którzy chcą się jak najlepiej zaprezentować i w konsekwencji przyciągnąć inwestorów, poznać partnerów handlowych czy nawiązać cenne relacje biznesowe, które mogą zaprocentować w przyszłości. To powody, dla których również Polska, jako lider regionu w zakresie wzrostu gospodarczego, od lat z powodzeniem dba o jak najlepszą reprezentację podczas Forum. Ukoronowaniem tych starań jest zainaugurowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Dom Polski (Polish House), który 21 stycznia 2020 r. ponownie otworzy swoje drzwi dla wszystkich gości wydarzenia.

Dom Polski po raz drugi w Davos

Jest to wspólna inicjatywa lidera rynku ubezpieczeniowego PZU oraz Banku Pekao.

Polish House ma stanowić przede wszystkim miejsce promocji gospodarki Polski oraz regionu Trójmorza oraz być przestrzenią do prezentacji przedsiębiorczości i innowacyjności polskich firm. Dzięki licznym debatom, konferencjom i spotkaniom z polskimi championami, globalni decydenci będą mieli wyjątkową okazję na kompleksowe zapoznanie się z możliwościami drzemiącymi w firmach z Polski i regionu.

– Posiadając jeden z największych potencjałów wzrostu w całej Europie, Polska i kraje zwane już popularnie Trójmorzem zasługują na to, aby zwrócić uwagę światowych inwestorów. Łączą one w sobie wzrost typowy dla regionów wschodzących ze stabilnością i transparentnością Unii Europejskiej, co chcemy pokazać właśnie w Davos. – mówi prezes PZU Paweł Surówka. – Dlatego jako największa grupa finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej i lider w sektorze ubezpieczeń, bankowości i opieki zdrowotnej, już kolejny raz podejmujemy się organizacji Domu Polskiego, a naszą aktywność będziemy promować pod hasłem #GrowingEurope.

– Współczesna Polska z całym jej dynamizmem i optymizmem nie przypomina już tej sprzed 30 lat. Cieszy nas, że dzięki stałej obecności na Forum Ekonomicznym w Davos świat biznesu widzi w nas pełnoprawnego i wiarygodnego partnera w dziedzinie innowacji i inwestycji
w regionie Trójmorza. Bez wątpienia jubileuszowa 50. edycja Davos będzie świetną okazją, aby zainteresować globalnych graczy ulokowaniem swoich środków w Polsce – mówi Marek Lusztyn, prezes Banku Pekao.

Polacy potrzebowali zaledwie trzech dekad, aby przejść do wolnorynkowego modelu i stać się wzorem do naśladowania dla innych państw w naszej części Europy. Dlatego istotą wydarzeń organizowanych w Domu Polskim jest wysłanie komunikatu do świata biznesu, że Polska, która z dużym optymizmem patrzy w przyszłość, jest pewnym i atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

Grupa PZU (PZU i Bank Pekao S.A.) zaprasza do odwiedzenia Domu Polskiego. Miejsce zostanie otwarte dla gości 21 stycznia (wtorek). W Domu Polskim odbywać się będą liczne prezentacje, konferencje oraz debaty dotyczące globalnej i polskiej gospodarki z udziałem szerokiego grona ekspertów, jak również przedstawicieli polityki oraz biznesu.

Udostępnij artykuł: