Sygnały Draghiego co do dalszej polityki będą kluczowe dla kierunku notowań EUR/USD

Finanse i gospodarka

Wczoraj widzieliśmy serię "niemuzykalnych" stwierdzeń anonimowych źródeł z EBC. Osoby te sugerowały, że "sama inflacja nie powinna dyktować polityki EBC", trudno jest osiągnąć jednogłośność przy decyzjach dotyczących stóp procentowych, zmiana stóp EBC jest mało prawdopodobna nawet po ostatnim gwałtownym spadku inflacji, a nowa operacja długoterminowego refinansowania (LTRO) nie jest "na pierwszym miejscu w agendzie działań komunikacyjnych".

Wczoraj widzieliśmy serię "niemuzykalnych" stwierdzeń anonimowych źródeł z EBC. Osoby te sugerowały, że "sama inflacja nie powinna dyktować polityki EBC", trudno jest osiągnąć jednogłośność przy decyzjach dotyczących stóp procentowych, zmiana stóp EBC jest mało prawdopodobna nawet po ostatnim gwałtownym spadku inflacji, a nowa operacja długoterminowego refinansowania (LTRO) nie jest "na pierwszym miejscu w agendzie działań komunikacyjnych".

W efekcie EUR/USD poszedł z powrotem w górę, uruchamiając kilka zleceń stop. Jednak dla mnie ciekawe było to, jak umiarkowana była ta reakcja, biorąc pod uwagę "nie-gołębie" znaczenie wypowiedzi płynących z EBC oraz fakt, że mamy dużo miejsca na konsolidację z powrotem w górę, która nie stanowiłaby zagrożenia dla spadkowych implikacji niedawnej wyprzedaży.

Biorąc pod uwagę wczorajsze stwierdzenia wydawałoby się, że należy się spodziewać braku wzmianki o jakichkolwiek zmianach w pierwszym komunikacie, a następnie skoncentrować się na sesji pytań i odpowiedzi, kiedy to prasa będzie próbowała dociekać o czym mówiono na posiedzeniu.

Podczas konferencji prasowej Draghiego należy się skupić na następujących kwestiach:

 • Sformułowania użyte w odniesieniu do inflacji. Z niektórych wypowiedzi "źródeł" wynika, że EBC nie jest jeszcze zaniepokojony dezinflacją/deflacją - Bardzo uważnie będziemy obserwować sposób, w jaki Draghi odniesie się do niedawnych słabych danych dotyczących inflacji, a zwłaszcza, w jakim stopniu jest on nimi zaniepokojony.
 • Wzmianka o kursie walutowym. EBC właściwie milczy na ten temat. Istotna będzie jakakolwiek wzmianka o umocnieniu się euro.
 • Aluzje do obniżek stóp procentowych - przewiduje się brak obniżki stóp do poziomu 0,50% i prawdopodobnie jest jeszcze miejsce już tylko na jedną obniżkę - zwróćmy uwagę na sygnały ze strony Draghiego, czy nastąpi ona na posiedzeniu w grudniu. Jednak wciąż może być na to za wcześnie.
 • Nowa LTRO? Nowa LTRO zapewne czeka nas za jakiś czas, zwłaszcza ze względu na fakt, że banki państw peryferyjnych będą potrzebowały przedłużenia wygasających trzyletnich LTRO w coś nowego (pierwotne trzyletnie LTRO zostały przedłużone pod koniec 2011 r.) na długo przed datą ich wygaśnięcia. Może jeszcze za wcześnie, by się spodziewać tego teraz, ale możemy być pewni, że temat ten pojawi się w czasie sesji pytań i odpowiedzi.
 • "Pozostałe kwestie": To wielka niewiadoma, obejmująca wszystko - od ujemnych stóp procentowych po wszelkie mgliste aluzje do działań, jakie EBC może podjąć w przyszłości (może LTRO) by uniknąć ograniczenia płynności - banki europejskie zbliżają się do fazy "przeglądu jakości aktywów" przed testami warunków skrajnych, które odbędą się pod koniec przyszłego roku.
 • Ogólnie rzecz ujmując spodziewam się, że nawet jeśli EBC podtrzyma swoje dość łagodne stanowisko w sprawie inflacji i polityki, potencjał wzrostów w parach z euro będzie ograniczony. Wynika to z faktu, iż do niedawna rynek zajmował bardzo dużo długich pozycji w tej walucie, ale także z tego, że EBC i tak musi coś zrobić w najbliższym czasie, nawet jeśli w chwili obecnej nie ma co do tego pełnego porozumienia. Jeśli jednak Draghi przedstawi realne sygnały co do inicjatyw politycznych, spodziewałbym się, że EUR/USD szybko spadnie. Być może będzie go hamować jedynie obawa, że jutrzejsze dane dotyczące zatrudnienia w USA okażą się słabe. Podsumowując, do przyszłego tygodnia warunki transakcyjne w EUR/USD mogą być zdradliwe. Pamiętajcie, że w oficjalnym oświadczeniu często znajduje się mniej informacji, niż potem pojawia się w czasie sesji pytań i odpowiedzi, więc bądźcie ostrożni.

Słaby raport na temat zatrudnienia w Australii

Dane dotyczące zatrudnienia w Australii w październiku okazały się bardzo słabe. Liczba miejsc pracy praktycznie się nie zmieniła, a ilość osób zatrudnionych w pełnym wymiarze gwałtownie spadła. Jeśli chodzi o tę drugą kwestię, korekta wrześniowych danych na temat pełnych etatów sprowadziła tę liczbę nieco poniżej zera, co oznacza, że liczba osób pracujących w pełnym wymiarze kurczy się już od sześciu miesięcy z rzędu. Takie dane raczej nie powinny zachęcać Reserve Bank of Australia do zacieśnienia polityki. Faktycznie przedni kraniec krzywej oprocentowania dla Australii dość gwałtownie opadł, przy czym dwuletnie swapy australijskie straciły w nocy ok. 5 punktów bazowych. Dolar australijski tracił w nocy we wszystkich parach.

AUD/USD

Po wydarzeniach ostatniej nocy AUD/USD ponownie jest słaby, chociaż pierwszym prawdziwym rejonem, w którym mogą nastąpić większe zmiany, jest strefa poniżej niedawnego wsparcia, a zwłaszcza okolice 0,9250/75. Ich pokonanie może stworzyć okazję do pełnego testu dołków w cyklu w najbliższych tygodniach/miesiącach. Z drugiej strony jednak, jeśli jutro dane o zatrudnieniu w USA okażą się wyjątkowo słabe, a apetyt na ryzyko będzie nadal rósł, AUD/USD może znów pójść w górę na fali masowego zamykania pozycji, pokonując szczyty z tego tygodnia. W każdym razie najbliższe 36 godzin to dla tej pary najwyraźniej czas piwotu.

131107.akcje.01.450x330

Co dalej?

Nie zapominajcie, że w tym samym momencie, gdy Draghi wyjdzie na konferencję prasową, zobaczymy pierwsze wstępne dane dotyczące amerykańskiego PKB w trzecim kwartale. Dziś również czeka nas posiedzenie Bank of England. Ze strony BoE spodziewamy się "ciszy radiowej", która potrwa aż do zaplanowanej na przyszłą środę publikacji daleko ważniejszego raportu BoE na temat inflacji.

"Wykrzyknikiem" na koniec tego tygodnia będą jutrzejsze dane o zatrudnieniu, które mogą wpłynąć na to, czy Rezerwa Federalna zdecyduje się ograniczyć skalę skupu aktywów już na posiedzeniu w połowie grudnia. Słyszałem krążący wczoraj po rynku argument, że Bernanke być może obawia się tego, czym dla rynków może okazać się ograniczenie skupu aktywów. Zapewne więc byłby szczęśliwy, gdyby pierwsza redukcja programu zakupów nastąpiła już po jego odejściu z budynku Eccles.

Dziś po południu wystąpi Dudley z Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Australia - wskaźnik wyników w budownictwie wg AiG (Performance of Construction Index) w październiku wyniósł 54,4 pkt. wobec 47,6 pkt. we wrześniu.
 • Nowa Zelandia - ceny domów w październiku wg QV wzrosły +8,9% r./r. wobec +8,4% we wrześniu.
 • Australia - zmiana w zatrudnieniu w październiku wyniosła +1,1 tys. wobec przewidywanych +10 tys. oraz +3,3 tys. odnotowanych we wrześniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

 • Szwecja - średnie ceny domów w październiku (08:30)
 • Norwegia - produkcja przemysłowa we wrześniu (09:00)
 • Niemcy - produkcja przemysłowa we wrześniu (11:00)
 • Wielka Brytania - decyzja Komitetu Polityki Pieniężnej Bank of England (12:00)
 • Strefa euro - EBC ogłasza wysokość stopy procentowej (12:45)
 • Strefa euro - konferencja prasowa Draghiego z EBC (13:30)
 • Stany Zjednoczone - cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (13:30)
 • Stany Zjednoczone - wstępne szacunki PKB w III kw. (13:30)
 • Stany Zjednoczone - cotygodniowy wskaźnik nastrojów konsumentów (Consumer Comfort Survey) wg Bloomberga (14:45)
 • Stany Zjednoczone - wystąpienie Dudleya z Rezerwy Federalnej (18:30)
 • Stany Zjednoczone - wystąpienie Steina z amerykańskiej Rezerwy Federalnej (18:50)
 • Stany Zjednoczone - kredyty konsumenckie we wrześniu (20:00)

John J Hardy,
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: