Sygnały: listopad 2013

NBS 2013/11

LOKUM NA WYNAJEM Nie ma szans, by ruszający od stycznia program dopłat Mieszkania dla Młodych, który ma pomóc Polakom przed 35. rokiem życia w zakupie pierwszego mieszkania został rozszerzony na rynek wtórny - ustalił portal Money.pl. W 2014 r. ruszy jednak inny program - Fundusz Mieszkań na Wynajem.

LOKUM NA WYNAJEM Nie ma szans, by ruszający od stycznia program dopłat Mieszkania dla Młodych, który ma pomóc Polakom przed 35. rokiem życia w zakupie pierwszego mieszkania został rozszerzony na rynek wtórny - ustalił portal Money.pl. W 2014 r. ruszy jednak inny program - Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Program finansowany z zasobów BGK ma początkowo objąć około 20 tys. lokali. Oprócz ewentualnej kaucji, najemca nie będzie ponosił dodatkowych kosztów. Rząd zaproponuje jednocześnie poluzowanie przepisów chroniących lokatorów. W razie kłopotów, właściciel mieszkania będzie mógł się ich łatwiej pozbyć. W zamian – więcej pieniędzy ma trafić do samorządów na budowę lokali socjalnych, a nawet schronisk dla bezdomnych oraz noclegowni.

MILIARDY DO ZWROTU

2,287 mln osób nie reguluje w terminie zobowiązań za energię elektryczną, gaz, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie, z tytułu alimentów, pożyczek, a także kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych. Łączna kwota zaległych płatności na koniec września br. wyniosła 39,03 mld zł, w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadła o 0,82 mld zł, tj. 2,64 proc. – wynika z raportu InfoDług sporządzonego przez BIG InfoMonitor. Liczba dłużników zmniejszyła się o 10 404 osób, tj. o 0,45 proc. W ciągu ostatniego roku grupa podwyższonego ryzyka wzrosła o 71 827 klientów, średnie zadłużenie spadło o 278 zł (1,61 proc.), statystyczny dłużnik zalegał na 17 066 zł.

KREDYTOBIORCA: „NIE CHCĘ, ALE MUSZĘ”

TNS Polska ustalił, że w II kw. br. 13 proc. społeczeństwa (4,25 mln osób) spłacało kredyty, 8 proc. (2,6 mln osób) gotówkowe, 4 proc. (1,3 mln osób) – ratalne, 1 proc. (320 tys. osób) – samochodowe, zaś 9 proc. (2,8 mln osób) deklarowało aktywne korzystanie z kart kredytowych. Konsumenci, którzy spłacają kredyt gotówkowy najczęściej biorą pieniądze na bieżące potrzeby (27 proc.), co piąty pożycza na umeblowanie mieszkania, co dziesiąty na pralkę, lodówkę bądź sprzęt RTV. Na celowniku kredytobiorcy jest też samochód (7 proc.) i zorganizowanie rodzinnej imprezy – komunii lub wesela (6 proc.).

Według badania, kto raz wziął kredyt, ma zdecydowanie większą skłonność do ponownych odwiedzin banku. Niemal 60 proc. ogółu respondentów „Nie wyklucza wzięcia kredytu na jakiś bardzo istotny cel, lecz traktuje takie rozwiązanie jako ostateczność”.

ODWRÓCONY KREDYT

Rząd przyjął propozycje dotyczące świadczeń dla osób, które zdecydują się skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego. Podstawą zabezpieczenia ma być hipoteka ustanowiona na nieruchomości lub prawie do nieruchomości. Nie będzie obowiązywał limit wieku. Bank, zawierając umowę odwróconego kredytu hipotecznego z seniorem, będzie wypłacał mu określoną w umowie kwotę przez czas określony lub jednorazowo. Senior pozostanie właścicielem/ wieczystym użytkownikiem nieruchomości. Zawarcie umowy ma być traktowane jak zaciągnięcie kredytu, a uzyskane środki nie będą stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przewiduje się, że roszczenie o zwrot odwróconego kredytu – wraz z odsetkami i innymi kosztami – będzie wymagalne po 12 miesiącach od dnia śmierci kredytobiorcy. Dzięki temu spadkobiercy będą mogli dopełnić formalności spadkowych oraz mieć możliwość spłacić kredyt i zachować prawo do lokalu. Kredyt można będzie spłacić wcześniej i nie ponosić kosztów naliczanych odsetek. Bank będzie miał obowiązek powiadomić potencjalnych spadkobierców przez dwukrotne zamieszczenie ogłoszenia w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim i na swoich stronach internetowych.

POŻYCZKA, NIE PREZENT

Wartość kredytów konsumenckich w bankach i kasach spółdzielczych wzrosła w ciągu siedmiu miesięcy br. o 2,2 mld zł, bardziej niż w całym 2010 r. (niecałe 1,6 mld zł). Open Finance wskazuje, że w efekcie boomu kredytowego z lat 2007-2008, jesienią 2009 r. w bazach BIK znalazło się 150 tys. osób z co najmniej 10 kredytami. Łączna wartość ich zadłużenia przekraczała 18 mld zł, a 40 proc. tej grupy nie było w stanie spłacać długów w terminie. Później sytuacja jeszcze się pogorszyła i na koniec 2011 r. kłopoty z obsługą kredytów miało już 70 proc., chociaż liczba posiadaczy 10 kredytów i więcej spadła do 90 tys. Był to m.in. efekt wyprzedaży złych długów do firm windykacyjnych.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: